Mumia 3D wkracza do muzeum

Mumia 3D wkracza do muzeum

Pamiętacie ostatni artykuł w którym opisywałem jak to skan 3D przysłużył się niezwykłym odkryciom w jaskini Rising Star? Mam dla Was dobrą wiadomość – skan 3D nadal ma się dobrze!

3D w muzeum

Ta technologia tym razem została użyta w Sztokholmskim muzeum Medelhavsmuseet. Dzięki przygotowanej instalacji, wszyscy odwiedzający muzeum już teraz mogą doświadczyć czegoś wyjątkowego i korzystając z dotykowego ekranu, naprawdę dokładnie zapoznać się z eksponatem – mumią Neswaiu (kapłana, który żył w trzecim wieku przed naszą erą). Zainteresowani mają możliwość, warstwa po warstwie, „rozbierać” jej wirtualne szczątki.

Dodatkowo do ich dyspozycji oddano także szansę dotknięcia repliki złotego amuletu, z którym mumia została pogrzebana ponad 2300 lat temu. Nie muszę chyba pisać, że replika została wydrukowana w technologii 3D?

Mumia 3D wkracza do muzeum 2

Ale po co to wszystko?

Nie łatwiej byłoby pokazać zwykłe szczątki na żywo, bez zbędnego komplikowania sobie życia jakimiś tam technologiami? Owszem, może i łatwiej, ale ryzyko ich zniszczenia jest zbyt wielkie. W przypadku wystawy na żywo, maksymalna liczba odwiedzających również musiałaby ulec zmianie.

Dzięki 3D, włodarzom szwedzkiego muzeum udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie dość, że więcej osób będzie w stanie odwiedzić wystawę, to dodatkowo oryginalnym eksponatom nic nie zagraża.

Coś więcej o samej technologii

Ta niezwykła wystawa nie byłaby możliwa, gdyby nie zaawansowany technologicznie sprzęt. Szczątki mumii zostały zeskanowane podwójnie – za pomocą topografii komputerowej oraz fotografii 3D, a to wszystko po to, aby uzyskać dokładne kolorowe zdjęcia obiektu. Nad przedsięwzięciem piecze sprawowali specjaliści z Center for Medical Imaging and Visualization. Dbali oni, aby wykonane zdjęcia w 100% odzwierciedlały rzeczywistość.

Mumia 3D wkracza do muzeum

Następnie zeskanowany i sfotografowany model został wgrany do system za pomocą narzędzia przygotowanego przez firmę Interspectral.

I tak oto dzięki złożonej pracy wielu zespołów udało się uzyskać efekt, który wszyscy mogą teraz podziwiać.

Kto wybiera się do Szwecji?

Źródło: http://www.3ders.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Mumia 3D wkracza do muzeum

Komentowanie jest wyłączone.