Modułowe meble w 3D. Tanie i trwałe.

Modułowe meble w 3D. Tanie i trwałe.

Do niedawna meble drukowane w technologii 3D nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Działo się tak głównie z powodu ich rozmiarów. Większość drukarek nie ma bowiem możliwości tworzenia tak dużych przedmiotów. Rozwiązaniem jest podzielenie mebla na mniejsze fragmenty, które drukujemy, a następnie łączymy. Jasne jest jednak, że metoda ta ma swoje wady – komponenty połączone klejem lub innymi spoiwami mogą łączyć lub osłabiać całą konstrukcję.

Powiecie, że istnieje wiele drukarek 3D, które są w stanie tworzyć naprawdę duże obiekty. Owszem. Warto jednak pamiętać, że są one niebotycznie drogie, a ich możliwości ograniczone poprzez używane materiały. Oczywiście istnieją filamenty oparte na drewnie, ale ich wytrzymałość jest daleka od ideału. Żeby zapewnić meblowi odpowiednią wytrzymałość, potrzeba niekiedy materiałów kosztujących naprawdę grube pieniądze.

Problem z meblami w 3D postanowił rozwiązać projektant Stewart Allen, pomysłodawca modułowego systemu, składającego się z prostych, specjalnie zaprojektowanych klocków, które można łączyć ze sobą na wiele sposobów. Allen stworzył i przetestował ponad sto wersji swoich bloków. Najnowsza, sto ósma wersja wynalazku, jest według niego najlepsza. Zestaw składa się z 19 różnych części. Można je wydrukować na dowolnej drukarce 3D i stworzyć z nich mebel wystarczająco wytrzymały, by nie musieć się martwić o jego zniszczenie po postawieniu na nim filiżanki herbaty.

„ Wersja 108 mojego systemu została już wykorzystana do stworzenia dużych mebli. Na ganku mam ławkę stworzoną za pomocą tej metody. Jest solidna i wytrzymała. Mogą na niej siedzieć trzy osoby. Można na niej stać, tańczyć, bez obaw o zgniecenie czy pęknięci. Moje dzieci codziennie rzucają na nią plecaki i buty. Składa się z około 1068 klocków, a wydrukowanie jej zajęła mi około 400 godzin.”

Ławka - wersja 108
Jeden z modułów
Allen zaprojektował swój system z pomocą oprogramowania ze stajni Solidworks, a do podzielenia go na części użył Simplify3D. Potem nie pozostało mu już nic innego, jak przesłanie plików do sześciu, połączonych drukarek 3D Makerbot Replicator 2. Rozwijanie i doskonalenie pomysłu kosztowało go tysiące godzin drukowania, ale finalny efekt to doskonały dowód na to, że było warto.

„ Poza oczywistą koniecznością wydrukowania wielu części nie widzę problemu, by mój system był wykorzystany do tworzenia biurek, półek, stołów czy domków dla kotów. Kształt klocków wykorzystanych do ławki został wybrany w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć czas druku przy jednoczesnych zachowaniu jak największej wytrzymałości.”

Allen początkowo chciał opatentować swój system, ale po przemyśleniach zdecydował się upublicznić swoje pliki tak, aby każdy mógł je wykorzystywać i modyfikować. W planach ma kolejne próby udoskonalenia swojego projektu.

Moduły wydrukowane wg pomysłu Allena

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala

 
One thought on “Modułowe meble w 3D. Tanie i trwałe.

Komentowanie jest wyłączone.