W ostatnim dziesięcioleciu związek między technologią a rzemiosłem uległ znacznemu odwróceniu. Zwykle drukowanie 3D było wykorzystywane do produkcji małych przedmiotów, figurek i prototypów. Obecnie, artyści i rzemieślnicy wykorzystują narzędzia cyfrowe jako nowe medium ludzkiej ekspresji w dużo szerszej skali. Modern Ornamental: nowa forma cyfrowej rzeźby
EDG, nowojorska firma architektoniczno-inżynieryjna, opracowała opłacalny sposób łączenia technologii i rzemiosła: Modern Ornamental: nowa forma cyfrowej rzeźby. Klucz leży w technologii druku 3D.
Zobacz także: Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne
Dzięki oprogramowaniu do skanowania 3D a także tym do renderowania (jak np. 3DSMax i Rhino) czy algorytmicznym programom do modelowania – jak twierdzi firma EDG – można odtworzyć praktycznie wszystko . EDG wybrało następnie odpowiednie materiały i technologię druku 3D, by przygotować plastikowe formy – mają one zostać wykorzystywane do produkcji kopii ornamentyki architektonicznej. Zespół rozpoczął tworzenie prototypów za pomocą drukarki 3D, MakerBot Replicator Z18.
Zobacz także: Sinterit zaprezentował nową drukarkę 3D w technologii SLS, LISA 2
„Skupiliśmy się na plastikowych, ekonomicznych formach z wydrążonymi kształtami, które zostaną wypełnione standardowym i kolorowym betonem. Dzięki wyczerpującym eksperymentom, odkryliśmy idealną równowagę między kosztami, wydajnością i wytrzymałością materiałów, dzięki czemu formy można łatwo reprodukować „- mówią przedstawiciele firmy.
Zobacz także: Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku.
Wydrukowana w 3D plastikowa forma jest wyłożona laserowo ciętą siatką, aby zapewnić wzmocnienie. Ostateczne prototypy zostały wyprodukowane przez VoxelJet przy użyciu ich drukarki VoxelJet VX1000 3D dla form odlewniczych i zostały wykonane z betonu Sika.
Dzięki metodzie konstrukcji firmy EDG, ornamenty mogą być zaprojektowane i wbudowane w elewację bez przekraczania budżetu. „Ten projekt rozpoczął się od prostego celu, jakim jest znalezienie sposobu na uratowanie i odnowienie wielu niszczących skarbów architektury w Nowym Jorku i na całym świecie” – mówi John Meyer, założyciel i partner zarządzający EDG. „Wrodzona uroda i bogata historia tych klejnotów znikały, ponieważ koszt ich naprawy stał się coraz bardziej wygórowany”.
Drukarak 3D VoxelJet VX1000 3D używa technologii Phenolic-Direct-Binding rozwijanej przez firmę VoxelJet.
Autor: Milena Piskorz
Źródło: 3ders.org