MIT drukuje 3D „SoFi”, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji

MIT drukuje 3D „SoFi”, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji

Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) przesuwa granice tego, co można zrobić z drukowaniem 3D. Tym razem w prestiżowym laboratorium opracowano bezzałogowego robota do obserwacji podwodnej.

Maszyna skonstruowana w MIT nosi nazwę „SoFi”, co oznacza skrót od miękkich ryb. Technologia ta może pomóc naukowcom w fotograficznym dokumentowaniu i monitorowaniu życia oceanicznego i morskiego.

MIT 3D drukuje "SoFi" Robotic Fish, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji
SoFi składa się z kamery, silnika i baterii litowo – polimerowej, obecnej w większości smartfonów. Silnik wykorzystuje coś podobnego do ruchu hydraulicznego, pompując wodę do dwuizbowych komór w obszarze ogona, aby wytworzyć ruch bardzo podobny do tłoków silnika samochodowego. W wyniku tego mechanizmu, SoFi może pływać na głębokości około 50 stóp przez 40 minut.
MIT 3D Prints ‘SoFi’ Robotic Fish For Underwater Observation
Inną fascynującą cechą SoFi jest to, że jej interfejs kontrolny jest w rzeczywistości kontrolerem Super Nintendo z pewnymi korektami. Badacze wzięli standardowy kontroler, zrobili go wodoodpornym i wyposażyli w niestandardowy, akustyczny system łączności, który pozwala im regulować prędkość i ruch SoFi. System wykorzystuje fale ultradźwiękowe o długościach fal od 30 do 36 kHz do komunikacji. SoFi monitoruje i przekazuje wszystkie niezbędne informacje wizualne za pomocą soczewki rybiego oka. Robot przypominający rybę pomaga jej wtopić się w środowisko morskie, pozwalając na bardziej dogłębną obserwację. Projekt CSAIL jest pod wieloma względami bardzo innowacyjny. Maszyna jest kompaktowa i zdalnie sterowana. Pływa również ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami bez potrzeby stosowania tradycyjnego systemu śrubowego.
Pierwotnym celem tego rodzaju robota było wymyślenie czegoś, co nie byłoby zbyt inwazyjne dla ekologii życia morskiego. Wymagało to, aby naukowcy zbudowali maszynę, która była mała i mogła ściśle naśladować życie naturalne. Ze względu na swój rozmiar, może eksplorować obszary do których inne łodzie nie dotrą. Głowę SoFi, w której znajdują się wszystkie elementy elektroniczne, wydrukowano w 3D.
MIT drukuje 3D "SoFi", robotyczną rybę do podwodnej obserwacji CSAIL mit niesamowity druk 3D SoFi USA 1
Naukowcy skonstruowali ogon i ciało z mieszanki różnych materiałów, w tym gumy silikonowej i elastycznego plastiku. Wykorzystanie przez CSAIL miękkich materiałów jest ważnym czynnikiem wpływającym na płynność SoFi. Mimo że robot jest nadzwyczajny, zespół nadal uważa to za pierwszy krok. W przyszłych iteracjach, chcą dodać czujniki, które będą śledzić automatycznie prawdziwe ryby i za nimi podążać w sposób autonomiczny. W końcu mają nadzieję wykorzystać SoFi jako początek najnowocześniejszego obserwatorium badawczego.
 
Autor: Milena Piskorz
Źródło: 3dprinting.com


Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.