Mikro narzędzia 3D inspirowane sztuką origami są wykorzystywane w chirurgii

Mikro narzędzia 3D inspirowane sztuką origami są wykorzystywane w chirurgii

Profesorowie Uniwersytetu Brigham – Larry Howell i Spencer Magleby, ogłoszeni pionierami. Na to szczególne miano zasłużyli sobie tworząc mikro narzędzia chirurgiczne nowej generacji.

Wszyscy znamy robota “da Vinci” – on i jemu podobne zostały stworzone po to, aby ograniczać do minimum wszelkie nacięcia wykonywane na ciele pacjentów podczas wykonywania skomplikowanych operacji. Jednak i tak po operacjach wykonywanych tak zaawansowanych sprzętem, aby umożliwić szybkie i bezproblemowe gojenie ran, niezbędne jest stosowanie szwów.

Mikro narzędzia 3D inspirowane sztuką origami są wykorzystywane w chirurgii chirurgia 3D druk 3D medycyna origami

Takie rozwiązanie nie zadowalało profesorów

Celem prac nad mikro narzędziami była chęć zredukowania ewentualnych ran do minimum. Autorzy tłumaczą: „Cała idea polega na tym, aby nacięcia były coraz mniejsze i mniejsze”.

Chirurgia niczym origami

Prawdopodobnie wszyscy znamy tę japońską sztukę składania papieru. Jej znajomość przydała się również autorom projektu.

Zobacz również: Kolejni ortopedzi korzystają z druku 3D

Przy tworzeniu aż tak małych elementów, naukowcy stanęli przed poważnym problemem – jak nimi poruszać? Za inspirację posłużył łabędź z papieru wykonywany w technice origami. Poruszenie jednego elementu łabędzia powoduje, że ruszają się także inne jego części – i właśnie tę zależność postanowili wykorzystać.

Profesor Magelby dostrzega w swoim wynalazku ogromne możliwości. Niewykluczone, że już w niedługim czasie dzięki tego typu narzędziom możliwe staną się bezinwazyjne operacje przeprowadzane bezpośrednio na układzie nerwowym.

1

Medycyna to nie wszystko

Uniwersyteckim przedsięwzięciem zdążyła zainteresować się już sama NASA. Inżynierowie pracujący przy budowie statków kosmicznych bardzo cenią sobie możliwość redukcji wagi i miniaturyzację przedmiotów wysyłanych w kosmos. Z pewnością odpowiednio spożytkują pozyskaną wiedzę.

Zobacz również: Nowa twarz czyli technologia 3D w służbie chirurgii plastycznej

To wszystko nie byłoby możliwe bez poczciwej drukarki 3D

Chyba zdajecie sobie sprawę, że żadna ludzka ręka sama nie byłaby w stanie stworzyć narzędzia tak mikroskopijnych rozmiarów. Jedyną technologią, która była w stanie podołać temu wyzwaniu – chyba was to nie zdziwi – jest oczywiście druk 3D :).

Już teraz wiadomo, że wynalazek okazał się przełomowy. Niewykluczone, że w niedługim czasie odbije się szerokim echem – zarówno w branży medycznej, jak i podróżach kosmicznych. 

Źródło: http://3dprintingindustry.comProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Mikro narzędzia 3D inspirowane sztuką origami są wykorzystywane w chirurgii

Komentowanie jest wyłączone.