Mikey 77 znów zaskakuje, tym razem prezentuje kwiat z robotycznymi mięśniami

Mikey 77 znów zaskakuje, tym razem prezentuje kwiat z robotycznymi mięśniami

Jak z elastycznych obwodów drukowanych  przejść do drukowanych mięśni ? Wie tylko Mikey 77, użytkownik portalu 3ders.org.  Tym razem przeszedł samego siebie, skromnie proponując nam.. kwiatka.  Spokojnie, nie będzie to piosenka o kwiatach we włosach, które potargał wiatr, ale o robotycznych mięśniach napędzanych powietrzem. No to zaczynamy!

Mikey’a poznaliśmy już gdy eksperymentował z termoplastycznym elastomerem (TPE) Ninjaflex.  Kluczową cechą tego filamentu była zdolność odwracalnej deformacji oraz przyczepność do miedzi, dzięki czemu powstały elastyczne obwody. Opierając się na tej technice Mikey stworzył kwiat, składający się z sześciu ruchomych płatków. Więc jaki technologiczny sekret tkwi w tym małym cudzie ?

Kwiat z robotycznymi mięśniami

Ciśnienie powietrza. Mikey rozwijał metodę nadmuchiwania mięśni, które wypełniając się tłoczonym powietrzem osiągały kształt rozłożonej gwiazdy. Ten prosty, mini robot, narysowany w 123D Design, umożliwił rozkładanie płatków roślince. Przy projektowaniu mięśni, innowator zastosował stereolitograficzny wydruk. Polega on na stopniowym naświetlaniu warstw poziomych za pomocą wiązki światła. Wytwarzany element przytwierdzony do platformy zanurzany jest w wannie z foto polimerem, pod wpływem wiązki światła, dochodzi po polimeryzacji i utwardzenia warstw. Dzięki temu Mikey uzyskał wysoką precyzję powierzchni przy skomplikowanej wewnętrznie strukturze mięśni i płatków. Następnie, elementy zanurzył w elastometrycznym kleju. Jest to bardzo istotny moment całego eksperymentu. Patrząc na strukturę wydruku pod mikroskopem zobaczymy wiele mikroskopijnych dziurek, które powstały niezależnie od ustawień drukarki. Dlatego aby uszczelnić mięśnie należy zaplombować je elastycznym materiałem. To pozwoliło na utrzymanie ciśnienia, w kanalikach mięśni, delikatnie powyżej 22 PSI.

Kwiat z robotycznymi mięśniami 4

Całość została narysowana w 123D Design i wyciągnięta jak zwykła bryła. Wydrukowana za pomocą drukarki -Makerbot Replicator 2 (pamiętacie drukowane sznurówki ?) przy następujących ustawieniach:

No supports                        Kwiat z robotycznymi mięśniami 6
Infill: 100 per cent
Shells: 2
Layer Height: .2mm
Temp: 225 C
Speed Extruding: 30 mm/s
Speed Traveling: 150 mm/s

Jak każdy miłośnik nowych technologii, Mikey nie zadowolił się tym osiągnięciem i postanowił pociągnąć temat dalej. Zastosował skośne mięśnie, które nie potrzebują ścięgien czy szkieletu aby prawidłowo funkcjonować.

Kwiat z robotycznymi mięśniami 5Kwiat z robotycznymi mięśniami 7Kwiat z robotycznymi mięśniami 8

Pytania o przyszłość same się nasuwają. Jaki wpływ na protetykę będzie miał fakt wynalezienia tego miękkiego robota ? Czy będziemy światkami nowej rewolucji w biomedycynie ? Jak sam Mikey mówi: „To dopiero początkowe stadium eksperymentów, ale obiecuje wiele (…) Wierzę, że przyszłość miękkich robotów stanie się bardziej przystępna i użyteczna, rozwinie się w kierunku połączenia drukowanych mięśni z całym szkieletem. Zredukuje to koszty wzmacniaczy i silników dotychczas stosowanych przy miękkich robotach” 

Autor: Monika UtigStudentka wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych. Z zamiłowania zajmująca się tematyką druku 3D oraz user-centered design.