Mieszkanie dla młodych w 3D?

Mieszkanie dla młodych w 3D?

Niedawne badania Eurostatu pokazały, że 60 procent Polaków w wieku 18-34 lata nadal mieszka z rodzicami. I jest to nie tyle zwykłe wygodnictwo, co brak możliwości. Gotówką na własne cztery kąty dysponuje rzadko kto, a na umowie śmieciowej o kredyt mieszkaniowy jest po prostu trudno. Ci z kolei, którzy spełniają stawiane przez banki kryteria kredytowe, często mają problem z uzbieraniem środków na wkład własny. Pozostaje Mieszkanie dla młodych, ale i w tym przypadku najpierw należy spełnić warunki postawione przez ustawodawcę. Sytuacja staje się iście patowa. W tym tunelu niektórzy zaraz zobaczą światło.

Oto właśnie, od grudnia 2012, w ramach dowodzonego przez Massimo Morettiego projektu WASP („World’s Advanced Saving Project”), prowadzone są prace nad stworzeniem olbrzymiej, niskobudżetowej drukarki 3D, której możliwości pozwalałyby na wydrukowanie budynku przy użyciu gliny oraz innych materiałów pochodzenia naturalnego. Dedykowany tej drukarce gigantyczny ekstruder właśnie ujrzał światło dzienne, ukazując się oczom szerokiej publiki podczas zakończonych przed zaledwie paroma dniami targów 3D Print Hub w Mediolanie.

Projektanci zapewniają, że ich najmłodsze dziecko jest nie tylko ekonomiczne, ale i praktyczne – ekstruder pobiera niewiele energii, ma funkcję samooczyszczania, a jego montaż i demontaż zajmują dosłownie chwilę.

Nowy ekstruder pokazany na targach 3D Print Hub w Mediolanie
Moretti i jego współpracownicy zgodnie również przyznają, że przy projekcie przyświecał im głównie jeden cel – postawienie kolejnego, niemal milowego kroku w kierunku taniego budownictwa 3D, które mogłoby odegrać niezwykle istotną rolę na rynkach mieszkaniowych krajów rozwijających się. Czy się udało? Na odtrąbienie pełnego sukcesu jest zdecydowanie za wcześnie, ale ewidentnie przed wszystkimi, którzy z kotem i trzydziestką na karku są zmuszeni trzymać się jeszcze maminej spódnicy, pojawiają się nowe perspektywy.

Wydruk z gliny

 Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Mieszkanie dla młodych w 3D?

Komentowanie jest wyłączone.