Michelin bada wykorzystanie drewna w swoich oponach

Michelin bada wykorzystanie drewna w swoich oponach

Firma Michelin ogłosiła plan produkcji opon w 100 procentach nadających się do recyklingu.  Ma on zostać zrealizowany do roku 2048. Francuski producent poinformował, że bada wykorzystanie drewna w swoich oponach.

Michelin chce zastąpić kluczowe składniki ropy naftowej produktami opartymi na drewnie i ma nadzieję na pokazanie pierwszej opony z użyciem drewna w 2020 roku – twierdzi Cyrille Roget, dyrektor Michelin ds. komunikacji naukowej i innowacyjnej.

Droga do tego ambitnego celu ma zostać osiągnięta dzięki programom badawczym w zakresie materiałów pochodzących z zasobów biologicznych, takich jak projekt BioButterfly. Program BioButterfly został uruchomiony w 2012 roku z Axens i IFP Energies Nouvelles, w celu stworzenia syntetycznych elastomerów z biomasy, takiej jak np. drewno, słoma czy buraki.

Zobacz także: BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

Michelin bada wykorzystanie drewna w swoich oponach druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Michelin

Michelin opracowuje innowacyjne rozwiązania, aby zintegrować w oponach więcej materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. „Drewniane” opony nadal będą miały większość komponentów używanych dzisiaj, ale elastomery ze zrębków zastąpią zawartość oleju.

Zobacz także: Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep

„Pracujemy nad tym, aby rozwinąć druk 3D z gumy. Jesteśmy na wczesnym etapie tej technologii. Ale musi być uprzemysłowiony i gotowy na przyszłość.”- powiedział Roget

Michelin bada wykorzystanie drewna w swoich oponach druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Michelin 1

Firma wierzy, że pewnego dnia ​druk 3D zrewolucjonizuje proces produkcji opon. Zaawansowane materiały i technologie druku 3D zostaną wykorzystane do wyprodukowania i odnowienia bieżnika, który ma nadawać się do recyklingu. Roget przyznaje, że realistyczne ramy czasowe druku 3D opon to 10-15 lat, ale ma nadzieję, że nowe technologie to zmienią.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.