Metaforma – szybki i tani sposób wytwarzania form silikonowych dla artystów

Metaforma – szybki i tani sposób wytwarzania form silikonowych dla artystów

Naukowcy z Istituto di Scienza e Tecnologie dell’Informazione (ISTI-CNR) oraz Instytutu Nauki i Technologii z Austrii, opracowali nowe narzędzie do wytwarzania przedmiotów cyfrowych. Tak zwana „metaforma” ma być sposobem na szybkie i tanie dostarczenie form silikownowych dla artystów.

Formy silikonowe to niedrogi sposób produkcji, który pozwala na wykonanie serii identycznych obiektów do prototypowania i testowania funkcjonalnego. Do tej pory jednak wytwarzanie form do odlewania skomplikowanych obiektów wymagało dużego doświadczenia, a także ręcznej pracy, co spowodowało powolny i kosztowny proces. Narzędzie opracowane przez naukowców, automatycznie znajduje najlepszą metodę projektowania form, a także dostarcza szablony dla tak zwanych „metaform”(ang. metamold): sztywne, drukowane 3D formy używane do wytwarzania zoptymalizowanych form silikonowych.

Zobacz także: Immensa Technology Labs złożyła pierwszy patent dla form budowlanych, drukowanych 3D

Zobacz także: Żywica ceramiczna Formlabs dostępna w Europie i Ameryce Północnej

„Do tej pory formowanie silikonowe o złożonych kształtach było rzemiosłem, które wymagało wielu lat doświadczenia i umiejętnej ręki; trzeba było wiedzieć, gdzie najlepiej ciąć, a praca była wykonywana ręcznie. Nasze nowe narzędzie sprawia, że ​​ta metoda jest dostępna dla wszystkich, „- powiedział Bernd Bickel, adiunkt, kierujący grupą Computer Graphics and Digital Fabrication w IST Austria.

Metaforma - szybki i tani sposób wytwarzania form silikonowych dla artystów druk 3D w badaniach

Dzięki nowemu narzędziu, wystarczy, że użytkownik prześle pożądany kształt do komputera. Następnie narzędzie oblicza, gdzie należy ułożyć cięcia, aby uzyskać optymalny wynik. Oznacza to, że wykorzystywana jest najmniejsza możliwa liczba elementów formy, a przedmiot może być bezpiecznie usunięty z formy po jej zakończeniu. Następnie komputer automatycznie tworzy szablon „metaformy” do druku 3D, tzn. pojemnika, który jest używany do tworzenia kawałków formy silikonowej. Metaformy są następnie wypełniane ciekłym silikonem w celu wytworzenia ostatnich silikonowych kawałków formy, które nadają się do wielokrotnego użytku.

Naukowcy są przekonani, że to narzędzie będzie przydatne przy produkcji małych serii, na przykład w projektowaniu biżuterii lub sztuce. Ostateczne silikonowe formy można również wykorzystać do tworzenia replik z różnych materiałów, w tym tradycyjnych, takich jak żywica, ale także niekonwencjonalnych, takich jak czekolada czy lód.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.