MELD 3D – pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia

MELD 3D – pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia

MELD Manufacturing Corporation jest filią uznanej firmy technologicznej Aeroprobe, a jej nazwa pochodzi od jej przełomowej techniki druku 3D. Opatentowana technologia MELD jest pierwszym procesem wytwarzania, który umożliwia wytwarzanie części metalowych bez jakiegokolwiek topienia.

Zobacz także: Wielkoformatowa drukarka 3D X1000 V2 od German RepRap

Proces wykorzystuje tarcie i ciśnienie, a to ma wiele zalet pod względem dostępności, jak również ostatecznej jakości wykonania. Technologia druku MELD 3D, która jest rozwijana od ponad 10 lat, ma jako materiał podstawowy proszki i pręty metalowe. Wykorzystuje automatycznie sterowane ramię robota, zaprogramowane przez cyfrowy model 3D, podobnie jak w innych technikach druku 3D. W przeciwieństwie do innych metalowych technik AM, które wykorzystują mocne wiązki laserowe do stopienia metalu, ramię to wykorzystuje kombinację ekstremalnego nacisku i tarcia, aby metal był wystarczająco gorący, aby zdeformować się do pożądanego kształtu, ale nie aż tak, aby całkowicie się stopić. Jest to podobne do procesów drukowania FDM do wytwarzania części z tworzyw sztucznych.

Zalety tej techniki są liczne. Istniejące procesy metali AM mogą wytwarzać części o różnych wadach ze względu na proces topnienia związany z technologią drukowania SLS i SLM. Wewnętrzne pory, anizotropia, wady braku fuzji i inne problemy prowadzą do części, które są niedoskonałe.

MELD 3D - pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia druk 3D w badaniach Druk 3D w metalu Druk 3D w przemyśle MELD 3D 1

Kolejną zaletą procesu drukowania MELD 3D jest to, że jest znacznie bardziej dostępny, a także łatwiejszy w użyciu i projektowaniu. Jest to proces oparty na otwartej atmosferze, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby stosowania komory próżniowej, którą zawierają inne metalowe drukarki 3D. Komora ta jest stosowana w celu zapobiegania reakcji stopionego materiału z pierwiastkami w atmosferze, ale może ograniczać rozmiar części, które może wytwarzać metal AM, a także zwiększać koszt. Lasery o dużej mocy są również kosztowne dla wielu producentów, a laserowe procesy metali AM mogą być znacznie wolniejsze niż inne metody. MELD rozszerzy możliwości projektowania, a także obniży barierę wejścia do druku 3D metalu.

MELD 3D - pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia druk 3D w badaniach Druk 3D w metalu Druk 3D w przemyśle MELD 3D

Zobacz także: Nowa drukarka 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

Oficjalnie uruchomiony jako firma, MELD Manufacturing Corporation zaczyna sprzedawać pierwszy model swojej metalowej drukarki 3D MELD, zwanej B8. Przyjmuje również zamówienia na niestandardowe maszyny do większych projektów i oferuje sprzedaż gotowych części. Uniwersytet Alabama był jednym z pierwszych klientów firmy, który otrzymał drukarkę 3D MELD w styczniu b.r, aby pomóc w badaniach nad recyklingiem sprzętu wojskowego na części do użytku.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.