Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1

Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1

Belgijska firma Materialise, podjęła się realizacji największego dotychczas projektu druku 3D w technologii SLA w Europie. Jest nim rekonstrukcja naturalnej wielkości szkieletu mamuta.

Mamut z Lier to szkielet, który został znaleziony w 1860 roku w pobliżu Dungelhoeffkazerne w miejscowości Lier, Belgijskiej Prowincji Antwerpii. Jego kości dotychczas znajdowały się w Królewskim Instytucie Nauk Przyrodniczych w Brukseli. Prawie 150 lat później powraca do swoich korzeni w Lier, gdzie będzie można podziwiać mamuta w formie drukowanej w 3D.

Zobacz także: Krewetka modliszkowa inspiracją do stworzenia ultra mocnych materiałów

Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1

Zobacz także: Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D

Rekonstrukcja mamuta stanowiła poważne wyzwanie dla inżynierów Materialise. Każda z 320 kości została zeskanowana w muzeum w Brukseli, a następnie szkielet został cyfrowo zrekonstruowany w ścisłej współpracy z Dr. Mietje Germonpré, rezydentem paleontologiem z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych, który pracował nad projektem, aby osiągnąć najwyższy stopień anatomicznej dokładności.

Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1 1

Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1 3

Zamiast wykorzystywać oryginalny XIX – wieczny system mocowania, inżynierowie Materialise opracowali również bardziej wyrafinowaną konstrukcję do montażu wewnętrznego, wykonaną z węgla. Rezultatem jest wytrzymała i lekka konstrukcja, która waży zaledwie 300 kg.

Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1 2

Kości zostaną wydrukowane w 3D na dziewięciu drukarkach 3D Mammoth SLA Materialise, które zostały specjalnie zaprojektowane do realizacji projektów wielkoformatowych (pole robocze wynosi 220 x 70 x 80). Etap ich wydruku potrwa około miesiąca, następnie zostaną pomalowane za pomocą kombinacji różnych lakierów, farb i tekstur, aby przypominały oryginalny szkielet.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.