Marzysz o nowej lampie czy stoliku do salonu? Wydrukuj je sobie 3D

Marzysz o nowej lampie czy stoliku do salonu? Wydrukuj je sobie 3D

Można by pomyśleć, że w technologii druku 3D wszystko już zostało powiedziane a wielki boom z nią związany minął. Drukuje się przecież wszystko i ze wszystkiego: biżuterię, urządzenia medyczne, buty, ubrania a nawet protezy kończyn czy implanty; wykorzystuje się szkło, drewno a nawet czekoladę. Nic bardziej mylnego – technologia druku 3D staje się coraz szybsza, tańsza i może być stosowana na większą skalę.

Coraz większe zainteresowanie zyskuje więc w oczach designerów, projektantów mebli oraz architektów. Zobaczmy zatem kilka ciekawych projektów prosto z drukarki 3D:

Firma Emerging Objects stworzyła projekt wnętrz dla domu wydrukowanego na drukarce 3D. Wykorzystano polimerobeton i Saltygloo – specjalnie stworzony materiał, dzięki któremu udało się zbudować ściany wewnętrzne o lekkiej konstrukcji. Struktury oddzielające poszczególne strefy i pomieszczenia w domu przypominają rzeźby i stanowią oryginalną dekorację.

Emerging Objects

Chińska firma Windsur wykorzystała druk przestrzenny do stworzenia domu o wysokości 20, szerokości 33, długości 132 stóp i dokonała tego w mniej niż 24 godziny. Dodatkowym atutem tego budynku jest to, że materiał do druku stworzony został między innymi z odpadów budowlanych i przemysłowych. Taki sposób drukowania jest przyjazny dla środowiska i ekonomiczny.
Windsur

Projektowanie mebli i oświetlenia to dziedziny, w których do niedawna największym problemem były ograniczenia materiałowe, ale dziś pomocną dłoń do projektantów wyciąga technologia druku 3D. Teraz ograniczeniem jest tylko wyobraźnia… A tej nie brakuje twórcom projektów przedstawionych poniżej:

Projektant Richard Little, założyciel brytyjskiej firmy Cohda stworzył kolekcję mebli których forma przypomina strumień przepływającej cieczy.

Cohda

Kto nie chciałby zaprojektować własnego krzesła czy stołu? Szwedzkie studio projektowe Front pozwala swoim klientom stworzyć szkic wymarzonego mebla. Można zapisać ruch wykonywany w powietrzu w formie pliku cyfrowego a następnie wydrukować naszkicowany projekt na drukarce. Jak np. to krzesło poniżej:

Front

A teraz spójrzmy na projekt stołu Hive Side zaprojektowanego przez Chris`a Kabatsi. Do tej pory, żeby stworzyć mebel o takiej formie zdobniczej wykorzystywano technikę cięcia laserem w stali. Ale obecnie można wykorzystać druk przestrzenny. Takie rozwiązanie skraca czas i koszt produkcji zaś wykonanie mebla możliwe jest w dowolnym kolorze i z dowolnego materiału.

Hive Side 3D

Jak połączyć naturę ze sztuką i najnowocześniejszymi technologiami? Zobaczcie projekty tych lamp. Bloom table lamp to projekt Patrica Jouin. Inspiracją do tego projektu był kwiat lotosu. Lampa jest wydrukowana jako jeden element dzięki czemu nie wymaga dodatkowego montażu a jednocześnie istnieje możliwość poruszania jej elementami tak, by tworzyły różne formy (rozwiniętej główki lub pąka kwiatu). Ta zmiana wpływa również na natężenie światła.

Bloom Table Lamp 3D

Studio projektowe Nervous System we wszystkich swoich projektach wykorzystuje formy inspirowane przyrodą – liśćmi, korą, korzeniami. Tym razem proponuje lampy inspirowane strukturą liści. Na zdjęciu widać, że takie lampy nie tylko zachwycają nietypowym wyglądem, ale pozwalają na stworzenie wspaniałego klimatu we wnętrzu, w którym się znajdują. 

Nervous System

Widząc takie projekty można śmiało stwierdzić, że technologia druku 3D towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia. Obserwując takie tempo zmian, być może w niedalekiej przyszłości dom z drukarki będzie na wyciągnięcie ręki również dla Ciebie.

Autor: Aleksandra Józefiak
One thought on “Marzysz o nowej lampie czy stoliku do salonu? Wydrukuj je sobie 3D

Komentowanie jest wyłączone.