Marzy ci się lekka sofa? Druk 3D wyciąga rękę

Marzy ci się lekka sofa? Druk 3D wyciąga rękę

Współcześni projektanci to awangarda, jeżeli chodzi o adaptowanie najnowocześniejszych technologii. Nic zatem dziwnego, że w procesie twórczym z coraz większą częstotliwością korzystają z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą druk 3D. Nie inaczej stało się w przypadku, o którym donoszę wam poniżej.

Jednym z czołowych wyznawców filozofii implementowania druku 3D w dizajnie jest bez wątpienia Janne Kyttanen. Ten fiński projektant to jeden z najaktywniejszych i najzdolniejszych promotorów naszej ulubionej technologii – jego prace znajdziemy w wiodących muzeach i galeriach, od Nowego Jorku (MoMA), przez Amsterdam (Stedelijk Museum), Weil am Rhein (Vitra Design Museum), po izraelski Holon (Holon Design Museum).

Na jego imponujące portfolio składają się m.in. tworzone z wykorzystaniem druku 3D krzesła, abażury oraz futurystyczny stół do ping-ponga. Teraz Kyttanen zmaterializował swoje wyobrażenie o ultra lekkim meblu. I tak powstała jego sofa.

Kyttanen i jego sofa So Good
Nazwany sofą „So Good” projekt mierzy 150 x 75 x 55 cm i waży zaledwie 2,5 kg. Jeśli zastanawiacie się, jak to możliwe, aby mebel, który wygląda na zrobiony z metalu był tak lekki, to już spieszę z odpowiedzią. Rzecz w tym, że w drukowaniu użyto żywicy, którą potem powleczono warstwami miedzi i chromu. Podobną techniką posłużyli się twórcy drukowanych krzeseł inspirowanych najsłynniejszą paryską budowlą, o których możecie przeczytać tutaj.

Sofa So Good
Przy produkcji Kyttanen użył laserowej drukarki Prox 950 od 3D Systems pracującej w technologii SLA, a wybrał ją ze względu na imponujący obszar roboczy (149.86 cm x 76.2 cm x 55.88 cm). Dzięki temu sofę udało się wydrukować za tzw. jednym zamachem.

Patrzycie na fotografie i zastanawiacie się pewnie, czy ten – wyglądający wręcz na utkany – mebel jest w stanie zmierzyć się z użytkownikiem większej wagi niż Anja Rubik. Spokojnie, So Good wytrzymuje nawet 100kg, a więc z powodzeniem przysiadłby na niej nawet walczący w wadze półśredniej Michalczewski.

So Good to jedno z najmłodszych dzieci Kyttanena. Poniżej zobaczyć możecie również nieco starsze – Sedona side table z 2014 roku oraz świeczniki z 2012 roku. Bądźcie pewni – będziemy śledzić poczynania tego Gościa.

Sedona side table 2014

Świeczniki projektu Kyttanena 2012 r.

Źródło: www.priximprimante3d.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Marzy ci się lekka sofa? Druk 3D wyciąga rękę

Komentowanie jest wyłączone.