Lekarze wykorzystują druk 3D w celu ochrony życia nienarodzonego dziecka

Lekarze wykorzystują druk 3D w celu ochrony życia nienarodzonego dziecka

Pisaliśmy już wielokrotnie na temat przykładów zastosowania technologii druku 3D w medycynie. Coraz powszechniej wykorzystuje się go np. w stomatologii, protetyce czy ortopedii. Kiedy idzie o zdrowie czy życie pacjentów, lekarze wynajdują coraz bardziej kreatywne sposoby na wykorzystanie tej technologii w nadziei, że w jeszcze większym zakresie będzie ona wspierać ich pracę.

W ostatnim czasie grupa lekarzy z Uniwersytetu w Michigan zbadała dane pochodzące z USG pewnej 22-letniej ciężarnej. Pacjentka była wówczas w  30 tygodniu ciąży, kiedy zauważono niezidentyfikowaną masę na twarzy płodu. Lekarze nie wiedzieli, co było przyczyną nieprawidłowości i obawiali się, że masa może blokować drogi oddechowe niemowlęcia po narodzinach. W celu ratowania życia, musieliby wykonać intubację ( umieścić plastikową rurkę w tchawicy ) aby pomóc dziecku w oddychaniu po przyjściu na świat. Takie rozwiązanie byłoby dość ryzykowane, dlatego ów specjaliści poszukiwali alternatywnego rozwiązania. Drugie badanie USG i uzyskany z niego obraz  także nie przyniosły oczekiwanej odpowiedzi ze względu na ułożenie płodu. Do dyspozycji specjalistów pozostało – jak wydawać by się mogło – już tylko badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego. I właśnie to badanie w połączeniu z technologią druku 3D przyniosły nadzieję na rozwiązanie zagadki tajemniczej narośli na twarzy płodu. Dane uzyskane z MRI pozwoliły uchwycić wystarczającą ilość danych, które posłużyły do budowy modelu 3D i wydrukowania go.

Lekarze wykorzystują druk 3D w celu ochrony życia nienarodzonego dziecka

Po wydrukowaniu 3D wspomnianego modelu twarzy płodu natychmiast stało się jasne, że dziecko miało rozszczep wargi i deformację podniebienia. Na szczęście nie powodują one żadnych trudności w oddychaniu.  Rozszczep wargi jest stosunkowo nieszkodliwą wadą wrodzoną, na ogół łatwą do rozwiązania przy pomocy chirurgii plastycznej. Dziecko przyszło na świat bez żadnych komplikacji i wraz z mamą mogło zostać wypisane do domu bez przeszkód.

„Noworodek urodził się z rozszczepem wargi i deformacją podniebienia, bez niedrożności dróg oddechowych, jak wcześniej przewidywano (…). Poród odbył się bez komplikacji i bez konieczności interwencji w drogach oddechowych. Ten przypadek pokazuje, że modelowanie 3D może znacznie poprawić prenatalną ocenę płodu” – stwierdził zespół badaczy w swoim raporcie

Lekarze wykorzystują druk 3D w celu ochrony życia nienarodzonego dziecka 1

                                                       Przykładowy wydruk 3D płodu

Technologia druku 3D została wykorzystana po raz pierwszy w celu diagnozowania deformacji twarzy i oceny stopnia zagrożenia dróg oddechowych płodu w macicy. Zespół lekarzy opublikował swoje wnioski w październikowym wydaniu internetowego czasopisma „Pediatrics”. Oryginalny raport jest dostępny pod linkiem “Antenatal Three-Dimensional Printing of Aberrant Facial Anatomy”. 

Źródło: http://3dprint.com/

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.