Leiszmanioza – choroba, którą pomogą diagnozować zestawy drukowane 3D

Leiszmanioza – choroba, którą pomogą diagnozować zestawy drukowane 3D

Naukowcy z Południowej Australii, Teksasu i Etiopii wykorzystują  technologię druku 3D, aby pomogła diagnozować groźną chorobę, jaką jest leiszmanioza.

Leiszmanioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyty, które mogą powodować owrzodzenia skóry i jamy ustnej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie dochodzi do 1 miliona nowych przypadków i 30 000 zgonów, zwykle u osób żyjących w ubóstwie lub w niehigienicznych warunkach. Chociaż choroba ta może prowadzić do wrzodów i śmierci, leiszmanioidy są uleczalne, jeśli zostaną zdiagnozowane i leczone wcześnie.

W celu usprawnienia procesu diagnozowania, naukowcy zaprojektowali i wydrukowali 3D, zestaw testowy do diagnozowania leiszmaniozy, który ma posłużyć do pracy w terenie. Obecnie na etapie testowania jest zestaw badany przez Armauer Hansen Research Institute (AHRI) w Addis Abebie w Etiopii.

Zobacz także: ClearCaps używa druku 3D do produkcji aparatów nakładkowych

Leiszmanioza - choroba, którą pomogą diagnozować zestawy drukowane 3D

Zobacz także: GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin

Doktor Gadisa z Addis Abeba zidentyfikował kilka trudności w diagnozowaniu tej choroby w Etiopii. Obecnie koszt ciekłego odczynnika, użytego do badań jest bardzo wysoki. Probówki używane do przechowywania odczynnika są zbyt kruche, dostęp do mikroskopów jest ograniczony, z resztą sama diagnoza przy użyciu mikroskopu może trwać do kilku dni. W rezultacie dr Gadisa opracował projekt probówki, która wymaga znacznie mniejszej ilości odczynnika (10 mikrolitrów w porównaniu z 25 mililitrami) i może dać wyniki w zaledwie trzy dni, ale nie miał możliwości zbudowania swojego prototypu w Addis Abebie. Tutaj z pomocą przyszedł mu Andrew Nerlinger, dyrektor PandemicTech w Austin.

Leiszmanioza - choroba, którą pomogą diagnozować zestawy drukowane 3D 1

Prototyp projektu został wykonany na drukarce Stratasys Objet Connex 3D firmy NVI, zaś proces powstawania trwał krócej niż cztery miesiące. Prototyp został stworzony przy użyciu przezroczystej żywicy płynnej i wyprodukowano trzy główne części: główny korpus, który mógłby pomieścić płyn, korek na górze, aby podłączyć rurkę hodowlaną i dolną zatyczkę, która jest wyjmowana do czyszczenia rurki hodowlanej. Główny korpus ma centralny otwór do którego podłączane są wtyczki, aby probówka hodowlana mogła zostać ponownie użyta i oczyszczona.

Projekt ten został kilkakrotnie zredefiniowany, aby zwiększyć trwałość i czystość rurki w celu kontroli mikroskopowej. Różne materiały zostały wydrukowane w 3D i przetestowane pod kątem górnych i dolnych zatyczek, aby zapewnić całkowite uszczelnienie głównego korpusu. W sumie gotowy zestaw kosztuje mniej niż 5000 $. W zestawie znajduje się także specjalny mikroskop drukowany 3D, który można przymocować do aparatu smartfona, przekształcając telefon w  mikroskop powiększający 60x, który może zbierać zdjęcia do celów diagnostycznych.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.