Leczenie padaczki zrewolucjonizowane przez druk 3D

Leczenie padaczki zrewolucjonizowane przez druk 3D

O tym, że druk 3D to jedno z kół zamachowych rewolucji w medycynie, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Protezy, drukowana skóra, czy biodrukarka tworząca naczynia krwionośne z agarozy to tylko niektóre z przykładów. Teraz przyszedł czas na leczenie padaczki.

Amerykański koncern Aprecia Pharmaceuticals już osiem lat temu uzyskał wyłączne prawo do wykorzystania technologii druku 3D w dziedzinie farmacji. W sierpniu minionego roku firma otrzymała oficjalną zgodę na komercjalizację pierwszego lekarstwa stworzonego przy użyciu drukarki 3D, a teraz poinformowała, że jego produkcja ruszy lada dzień – władze spółki ogłosiły właśnie, że zdołały zebrać odpowiednie środki, aby rozpocząć działania w tym zakresie.

Zobacz inne artykuły w kategorii medycyna.

Budżet na produkcję Spritamu, bo tak będzie nazywał się ów drukowany w 3D lek, jest niebagatelny – sięga 35 milionów dolarów. Dlatego też można śmiało założyć, że innowacyjne leczenie padaczki dostępne będzie już za kilka miesięcy. Co więcej, suma ta powinna wystarczyć również na utorowanie drogi nowym badaniom nad drukowanymi medykamentami, szczególnie takim, które stosowane są w leczeniu schorzeń neurologicznych, gdzie istotne jest szybkie połknięcie leku i uwolnienie substancji aktywnej.

W czym rzecz?

Technologię opracowaną przez Aprecia Pharmaceuticals nazwano ZipDose®. O co w niej chodzi i dlaczego można śmiało nazwać ją rewolucyjną? Otóż, dzięki autorskiej platformie drukującej w 3D (Powder-liquid 3 Dimensional Printing – 3DP) możliwe stało się wyprodukowanie porowatej tabletki, powstałej w efekcie połączonej określonej ilości warstw sproszkowanego lekarstwa z płynem. Zobaczcie zresztą sami.

Cała rzecz polega jednak na tym, że tabletka ta – popita zaledwie 1 łykiem wody – natychmiast się rozpada, uwalniając lek w mniej niż 10 sekund. Trudno uwierzyć? Spójrzcie.

Na tym jednak nie koniec zalet. Dawka leku w jednej tabletce może sięgać nawet 1000 mg. Czyżby to koniec łykania garści pigułek i popijania ich litrami wody? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne w przyszłości. Warto jednak śledzić poczynania Aprecia Pharmaceuticals: koncern ma prawa do przeszło 50 patentów związanych z zastosowaniem 3DP w przemyśle farmaceutycznym.

Źródło: www.3dnatives.com

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Leczenie padaczki zrewolucjonizowane przez druk 3D

Komentowanie jest wyłączone.