Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd

Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd

Kolejny raz jestem pod wrażeniem. I to kolejny już raz, kiedy mój zachwyt wzbudzają możliwości druku 3D w połączeniu z interesującym designem. Tym razem na tapecie jest oświetlenie. Zobaczcie wyjątkowe lampy autorstwa Christo Logana.

Nowojorski projektant Christo Logan pokazał właśnie światu swoje najmłodsze dziecko. „two.parts”, bo tak nazywa się jego projekt, to drukowana w 3D ceramika, a precyzyjniej rzecz ujmując – kolekcja wiszących, ceramicznych lamp wprost z drukarki. Efekt jego pracy jest co najmniej intrygujący. I cieszy oko.

Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd 4
Dzięki wykorzystaniu druku 3D Loganowi udało się stworzyć gładkie, szkliwione, minimalistyczne struktury kloszy, w których pustych przestrzeniach ukryte zostało oświetlenie LED. Po zapaleniu lampy odnosimy wrażenie, że źródłem światła nie jest żarówka, lecz sama powierzchnia ceramiczna klosza. W rezultacie ulegamy iluzji, że światło pochodzi…znikąd. Rzućcie okiem, jak to wygląda na zdjęciach autorstwa Juan Ude.

Lampy Logana - Atom
Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd
Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd 1
Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd 2
Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd 3
I jak? Moim zdaniem efekt jest spektakularny. Można wprawdzie dyskutować nad funkcjonalnością lampy Logana, ale z bez wątpienia o wiele trudniej jest kontestować jej walory estetyczne. To jest po prostu ładne, wysublimowane i eleganckie.

Sam projektant przyznaje, że drukowana ceramika stała się niemal jego obsesją. Odkrył ją po latach pracy z innymi materiałami i było to mniej więcej tak, jak to bywa ze strzałą Amora. Tym, co zachwyciło Logana najbardziej, była jej niezwykła wytrzymałość i odporność na ciepło.

Z ceramiką pracuję niemal od dzieciństwa. Przez te wiele lat próbowałem wielu manualnych i cyfrowych technik jej obróbki. Od frezowania CNC, przez cięcie laserem i strumieniem wody, po formowanie próżniowe. Żadna z nich nie była jednak tak wydajna ekonomicznie jak drukowanie 3D. Żadna też nie zagwarantowała mi tak dobrego efektu końcowego – mówi Logan.

Źródło: i.materialise.com

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Lampy Christo Logana: światło pochodzące znikąd

Komentowanie jest wyłączone.