Światowy sukces firm takich jak Hewlett Packard czy Google zaczynał się w garażach. Jeszcze nie tak dawno, bo pod koniec lat 90 na targach COMDEX zachwycaliśmy się pierwszym prototypowym smartphonem – Simon firmy IBM. Postęp technologii umożliwił w warunkach domowych budowę urządzeń elektrycznych o których nam się nie śniło. Dziś Conor Russomanno razem z Joelem Murphy postanowili wprowadzić w codzienne życie swój futurystyczny sen –Open BCI– interfejs mózg – komputer.
Open BCI jest to opensourcowy interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację między mózgiem a urządzeniem zewnętrznym. Odbywa się to za pomocą uproszczonego elektroencefalografu (EEG).
W medycynie elektroencefalografia to metoda diagnostyczna do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Standardowe badanie rozpoczyna się umieszczeniem na powierzchni skóry czaszki dziewiętnastu elektrod (osiem na każdą półkulę i trzy elektrody w linii środkowej). Elektrody rejestrują zmiany potencjału elektromagnetycznego, które zależą od aktywności neuronów kory mózgowej. Zapis badania przedstawiany jest za pomocą elektroencefalogramu. To badanie stosuje się w diagnostyce chorób tj. padaczka, zaburzenia snu czy różnych chorobach organicznych mózgu. Niewątpliwie jednym z najsławniejszych użytkowników interfejsu BCI jest dr Stephen Hawking. Za pomocą ruchu gałek ocznych dr Stephen Hawking przekazywał do generatora głosu swoje słowa, umożliwiło mu to prowadzenie wykładów dla swoich studentów pomimo choroby ALS.
Projektanci, po wcześniejszym sukcesie na platformie Kickstarter, prezentują najnowszą wersję OpenBCI – Ganglion Board mając nadzieję na równie ciepłe przyjęcie. Open BCI-Ganglion Board posiada już 32-bitową płytkę. Innowatorzy nie tylko technologicznie udoskonalili swój projekt. Udało im się również obniżyć koszty z nim związane dzięki drukowi 3D. Drukowany czepek Ultracortex Mark IV, razem z sensorami EEG do szybszego i dokładniejszego czytania pomiarów EEG, posiada więcej węzłów sieci niż Spider Claw 3000 oraz znacznie ciszej pracuje.
Open BCI:
- opensourcowy projekt interfejsu mózg-komputer
- kompatybilny z Arduino
- łączący się ze standardowymi elektrodami EEG
- możliwość pracy przy użyciu oprogramowania Processing
- 8 bitowa wersja z mikrokomputerem jednoukładowym łączy się z Arduino ATmega328P IC,
- 32 bitowa wersja z mikrokontrolerem PIC potrafi zapisać dane EEG na karcie SD lub przesłać za pomocą linku Bluetooth
Ultracortex Mark III (obecny, wersja IV prezentowana jest jako koncept):
- opensorcowy projekt czepka do czytania pomiarów EEG
- możliwość druku 3D
- łaczność z Open BCI Ganglion Board oraz elektrodami EEG
- rama w 3 rozmiarach: small = 50-55cm, medium = 55-60cm, large = 60-65cm
- zasilana akumulatorem litowo-jonowym (Li-Ion) z przenośną ładowarką micro-usb
BCI używane jest również w neurogamingu. Gracze przy pomocy swoich fal mózgowych, tętna, gestów, rozszerzeń źrenicy a nawet emocji sterują grą bez użycia joysicka lub wpływają na nastrój w grze. Zobaczcie grę – World of Warcraft w świecie BCI 🙂
Jako entuzjastkę nowinek technologicznych nie ciężko byłoby mnie przekonać do zabawy z interfejsem do sterowania komputerem za pomocą myśli. Niepokoi mnie jedynie fakt, że fundatorem całego przedsięwzięcia jest amerykańska DARPA organizująca zawody samochodów w ramach projektu Systemów Bojowych Przyszłości. Już wcześniej Armia USA wydała 6,3 mln dolarów aby wynaleźć urządzenia do łączności telepatycznej – cichej komunikacji. Jak to powiedział Leonardo DiCaprio grający pana Candie w słynnym filmie Quentina Tarantino pt.”Django”- Gentlemen, you had my curiosity, now you have my attention!
Autor: Monika Utig