Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach

Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach

Grupa inżynierów z University of Firat w Turcji wykorzystuje biomimetyczną konstrukcję i druk 3D do konstruowania inteligentnych, robotycznych ryb, które mają posłużyć w podwodnej eksploracji i badaniach.

Elastyczny mechanizm ogonowy tych robotycznych ryb sprawia, że mogą spokojnie pływać wśród swoich żywych odpowiedników przy mniejszym zużyciu paliwa i większej manewrowości w wodzie, do której nie może dotrzeć konwencjonalny sprzęt. Tego rodzaju roboty są preferowane do poszukiwań podwodnych i obserwacji szczególnie tam, gdzie wymagana jest zwrotność.

Zobacz także: MIT drukuje 3D So-Fi, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji

Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach

Ważnymi czynnikami w projektowaniu biomimetycznych, robotycznych ryb 3D są przede wszystkim tryby pływania i struktura ich ciała. W ichtiologii, ponad 85% ryb płynie, zginając swoje ciała i / lub płetwy ogonowe (BCF) i około 15% płynie przez medianę i / lub płetwy piersiowe (MPF). Te biologiczne właściwości wskazują, że model robota typu Carangiform jest odpowiednim podejściem do projektowania autonomicznych pojazdów podwodnych (AUV).

Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach 1

Zobacz także: Drukowane 3D skrzela Amphibio mogą pozwolić ludziom w przyszłości oddychać pod wodą

Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach 2

Zrobotyzowany prototyp ryby składa się z podstawowych komponentów, w tym przedniego sztywnego korpusu głównego, dwuprzegubowego mechanizmu ogonowego, jednostki sterującej i elastycznej płetwy ogonowej. Przedni, sztywny korpus jest przeznaczony do przechowywania elektroniki, czujników i mechanizmu kontroli środka ciężkości (CoG). Ponieważ zrobotyzowane ryby powinny być w stanie dostrzec statyczne lub dynamiczne przeszkody w środowisku, gdy poruszają się w wodzie, zespół umieścił trzy czujniki podczerwieni na lewym, prawym i przednim końcu zrobotyzowanej ryby.

Zespół opublikował swoje prace w artykule zatytułowanym „Mechatronic Design and Manufacturing Intelligent Robotic Fish for Bio-Inspired Modes Swimming” autorstwa Mustafa Ay, Deniz Korkmaz, Gonca Ozmen Koca, Cafer Bal, Zuhtu Hakan Akpolat i Mustafa Can Bingol.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.