Kolejni ortopedzi korzystają z druku 3D

Kolejni ortopedzi korzystają z druku 3D

Lekarze i naukowcy co chwila nas zaskakują wynajdując coraz to nowsze i ciekawsze zastosowania druku 3D. Protezy, na które stać coraz więcej ludzi, drukowane tkanki, szybsze i sprawniejsze metody przeprowadzania operacji dzięki modelom 3D. Wszystkie te udogodnienia polepszają, a często ratuje życie ludziom na całym świecie.

Razem ze Stanami Zjednoczonymi to Chiny dzierżą prym w tworzeniu medycznych modeli, przy wykorzystaniu technologii druku 3D. Odnotowaliśmy wiele przypadków, w których niebezpieczne i precyzyjne zabiegi mogły zostać przeprowadzone wyłącznie dzięki tym modelom.

Jeden z takich przypadków miał miejsce w Szpitalu Ortopedycznym w chińskim Zhengzhou, gdzie trafiła 28-letnia Yan, która nagle zaczęła mieć problemy ze staniem, chodzeniem i chwytaniem. Do tego momentu funkcjonowała zupełnie normalnie, nie uskarżając się na żadne dolegliwości. Kiedy jednak poszła na badania lekarz odkrył, że jej trzeci kręg szyjny jest zdeformowany. To sprawiło, że nerwy znajdujące się w pobliżu tylnego rdzenia kręgowego były uciskane, co z kolei doprowadzało do utraty czucia.

Wydrukowany model 3D, który posłuży przy zabiegu
Rdzeń kręgowy jest trudnym miejscem do operowania, ponieważ najmniejszy błąd może doprowadzić do paraliżu całego ciała, a nawet śmierci. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu na pewno nie należała do najłatwiejszych, ale po wielu konsultacjach Dr. Mei Wei postanowił podjąć się operacji, wykorzystując do pracy model wydrukowany na podstawie kręgosłupa Yan.

Aby stworzyć drukowany kręgosłup Yan, lekarze wykorzystali dane z tomografii i prześwietlenia. Wcześniej chirurdzy musieli polegać tylko na dwuwymiarowych zdjęciach, przez co przygotowanie do zabiegu było znacznie trudniejsze.

Sam zabieg nawet z modelem był nie lada wyzwaniem. Operacja polegała na dostaniu się do kręgu, usunięciu deformacji, a następnie załataniu wszystkiego w taki sposób, aby nie tknąć rdzenia kręgowego. Dzięki modelowi 3D doktorzy mieli szansę poćwiczyć przed samym zabiegiem, dzięki czemu prawdziwa operacja została wykonana szybko i bez komplikacji.

Lekarze przy pracy
Po zabiegu, który odbył się na początku maja pacjentka zauważyła znaczącą poprawę. Odrętwienia zmalały, a kończyny stały się znacznie silniejsze.

Niesamowite jak szybko technologia 3D staje się codziennością w medycynie. Na przełomie kilku lat wkroczyła do wielu szpitali i klinik, pomagając wielu pacjentom, a to jest – jak twierdzi cała rzesza specjalistów – dopiero początek.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
One thought on “Kolejni ortopedzi korzystają z druku 3D

Komentowanie jest wyłączone.