Koala, niesamowita drukarka 3D, która „wspina się” po wydrukowanych strukturach, tworząc nieograniczone w osi Z obiekty

Koala, niesamowita drukarka 3D, która „wspina się” po wydrukowanych strukturach, tworząc nieograniczone w osi Z obiekty

Naukowcy z Uniwersytetu w Chile opracowali dwa działające prototypy Koala 3D, wolnostojącej „wspinaczkowej” drukarki 3D z nieograniczoną osią Z. Niezwykła drukarka 3D może wspiąć się na obiekt, który aktualnie drukuje, w ten sam sposób, w jaki koala wspina się po drzewie.

Przez lata istniała garstka sprytnych sztuczek do przedłużania osi  drukarki 3D, która pozwalała na większe lub nawet nieograniczone drukowanie 3D w jednym kierunku. W 2015 roku, pewien inżynier stworzył na Kickstarterze kampanię „Z-Unlimited”- modyfikację dla drukarek 3D Ultimaker, która „odwraca Twoją drukarkę 3D do góry nogami i przesuwa ją do samego końca wzdłuż ściany podczas drukowania”. Największy „wieżowiec, jaki udało się wydrukować jego twórcy osiągnął wysokość 3050 mm.

Jak inaczej można uzyskać dłuższy, szerszy lub głębszy wydruk 3D bez konieczności zakupu znacznie większej i droższej drukarki 3D? Naukowcy z Uniwersytetu w Chile opracowali nowe rozwiązanie, które jest prawdopodobnie najśmieszniejszą innowacją: robot do wspinaczki 3D, który drukuje, niczym koala wspinający się po drzewie.

„Celem tego projektu jest opracowanie nowego typu maszyny do drukowania 3D, zdolnej do wytwarzania pionowych konstrukcji, jednocześnie wspinając się na te same konstrukcje, które budują”, wyjaśnia Juan Cristobal Zagal, główny projektant Koala 3D. „Zasadniczo tego typu maszyna może być w stanie drukować bez ograniczeń na osi pionowej, stając się czymś, co można nazwać maszyną do wspinaczki 3D z nieskończonością Z.”

Badacze Zagal, Maximiliano Velez i Efren Toala – twierdzą, że opracowali dwie wersje drukarki 3D: Koala i Toala (ta ostatnia otrzymała nazwę na cześć twórcy, pana Toalę).

Pierwsza z tych wspinających się drukarek 3D, Koala, jest w stanie wspiąć się na pionową kolumnę 30 x 30 mm, chwytając ją, tak jak koala chwyta i wspina się na drzewo. Drukarka 3D drukuje tę kolumnę podczas wznoszenia, jednocześnie drukując 3D rzeczywisty drukowany obiekt w ścianach kolumny wspinaczkowej.

Druga z drukarek wspinaczkowych, Toala, jest nieco inna. Cechuje ją nieco prostszy mechanizm, który wspina się w górę podczas drukowania. Zamiast drukować „drzewiastą” kolumnę i przesuwać ją w górę, ta drukarka drukuje rodzaj schodkowej drabiny, a następnie używa zmotoryzowanego koła zębatego, aby „podjechać” kolumną podczas drukowania.

Na filmie poniżej można zobaczyć, jak w praktyce wygląda wizja konstruktorów wspinaczkowych drukarek 3D:

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.