Kerbal Space Program. Zaprojektuj i wydrukuj 3D swój własny statek kosmiczny

Kerbal Space Program. Zaprojektuj i wydrukuj 3D swój własny statek kosmiczny

KSP czyli Kerbal Space Program to popularna gra komputerowa z rodzaju gier symulacyjnych, która polega na prowadzeniu przez graczy własnego programu kosmicznego. Gra umożliwia projektowanie, budowanie i wysyłanie rakiet i innych statków w przestrzeń kosmiczną.

Gra jest bardzo realistyczna i nie sprowadza się tylko do budowania kolejnych pojazdów czy wykorzystywania już gotowych,dostarczonych przez twórców gry rozwiązań. Takie zjawisko można zaobserwować w innych, podobnych produkcjach. W opisywanej grze użytkownik musi się zmierzyć  z realistyczną fizyką i realizmem wzorowanym na prawdziwych programach kosmicznych NASA.

Co jest jeszcze niezwykłego w Kerbal Space Program?

Otóż od niedawna mamy możliwość wydrukowania na drukarce 3D pojazdów i statków zaprojektowanych przez nas w grze. Wszystko dzięki serwisowi https://eucl3d.com/. Płacąc 99 USD możemy stać się posiadaczami modelu pojazdu, który samodzielnie zaprojektowaliśmy. Do tego celu potrzebny będzie specjalny plik z gry z rozszerzeniem “.craft”, który zawiera dane konstrukcyjne zbudowanych pojazdów.

zdjęcie4

zdjęcie2

Do wydrukowania modeli pojazdów używany jest druk proszkowy oraz druk z żywicy utwardzanej laserem. Obie technologie pozwalają na bardzo dokładne odwzorowane szczegółów pojazdów. Taki wydruk daje ogromną satysfakcję, nie tylko z samej gry, ale motywuje do dalszego projektowania kolejnych modeli.

zdjęcie33Pozostając przy tematyce kosmicznej to wszystkich fanów gry Kerbal Space oraz miłośników astronomii powinien ucieszyć fakt iż NASA udostępniła aż 21 modeli 3D, które możemy samodzielnie wydrukować.

KRATER2

sonda2

Nie są to tylko modele sond kosmicznych czy łazików, ale także- co chyba najciekawsze -modele topograficzne powierzchni Marsa czy Księżyca oraz innych ciał niebieskich. Wszystkie wymienione elementy możemy wydrukować po uprzednim ściągnięciu ich. Modele są dostępne na specjalnie do tego celu przygotowanej  stronie  http://nasa3d.arc.nasa.gov

Druk 3D  przełamuje kolejne bariery i powoli wkracza do świata gier komputerowych. Zapewne już niedługo gracze z całego świata będą mogli nacieszyć się widokiem figurek ze swojej ulubionej gry, a wszyscy zapatrzeni w niebo amatorzy astronomii będą mogli stać się posiadaczami małego fragmentu ogromnego wszechświata, choćby tw wydrukowanej formie 😉

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Łukasz CzubaMiłośnik nowych technologii. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Pracuje jako programista PHP. Interesuje się elektroniką i ruchem makerów oraz ideą DIY. W wolnych chwilach zajmuje się jedną ze swoich pasji jaką jest druk 3D. Miłośnik kotów i herbaty.