Javalele, szalone ukulele 3D

Javalele, szalone ukulele 3D

Kiedy mowa o projektach „zrób to sam z drukarką 3D” instrumenty muzyczne pojawiają się chyba najczęściej. Przeglądając fora internetowe zauważyłem, że ich twórców można podzielić na dwie grupy. Tych, co drukują instrumenty w nawiązaniu do tradycyjnych form i metod produkcji oraz takich, którzy dzięki technologii 3D potrafią połączyć różne przedmioty w coś, co nie tylko wygląda np. jak gitara, ale potrafi też nieźle brzmieć.

Do tej drugiej grupy należy John Graznow – twórca, który na stronie Instructables zamieścił projekt nietypowego mini-instrumentu, zwanego „Javalele”. W istocie jest to ukulele powstałe w wyniku połączenia elementów wydrukowanych w 3D i nieodłącznego atrybutu każdego baristy. To dość udany mariaż, zważywszy że całość można podłączyć do wzmacniacza, by działała i brzmiała jak pełnoprawna, choć niewielka gitara elektroakustyczna.

Javalele
Bazą całego instrumentu jest portafiltr*. Jego wybór nie był przypadkowy – łatwo można zobaczyć, że wyglądem przypomina banjo. Dzięki niecce na zmieloną kawę, ma też idealne miejsce na komorę rezonansową, która pomaga wzmacniać dźwięk.

Kolba vs banjo
Kolejnym krokiem było zaprojektowanie elementów do wydrukowania. Graznowowi na pewno zajęło to trochę czasu, na szczęście efektami swojej pracy podzielił się także z nami i udostępnił wszystkie potrzebne pliki STL. Więc jeśli nosimy się z zamiarem samodzielnego wykonania javalele, a mamy inny portafiltr niż Graznow, to wystarczy, że je przeskalujemy. Ten właśnie model kolby przydaje się jednak w dalszych częściach pracy. Dzięki swoim wymiarom pasuje do niego idealnie 3.5 milimetrowa złączka do kabla.

Kolba ekspresu ciśnieniowego
Do stworzenia progów Graznow wykorzystał siedem kołków ze stali nierdzewnej, które później umiejscowił w szczelinach na szyjce. Ich ilość i dokładna lokalizacja jest oparta na zasadach charakterystycznych dla innych instrumentów strunowych ( odległość między danym progiem, a mostkiem podzielona na 18 daje odległość do kolejnego progu).

Kołki tworzące progi
Następnie przyczepił kablem mikrofon piezo do jacka w środku portafiltru. Na tym etapie pracy warto sprawdzić, czy mikrofon działa po podłączeniu do wzmacniacza, jeśli tak, to można przykleić go do wewnętrznej strony płyty dźwiękowej, która wcześniej została wydrukowania na drukarce 3D.

Mostek może być drewniany lub wydrukowany, w zależności od preferencji. Dla pewności, że struny trzymane są prawidłowo, przydają się także kołki 1/4 do skrzypiec. Żeby te ostatnie chodziły gładko i się nie zaczepiały, dwa z nich – po jednym na każdej stronie – powinny być skrócone.

Zapraszamy także do przeczytania innego artykułu, dotyczącego instrumentów drukowanych w 3D.

*uchwyt filtra do ekspresu do kawy. Inaczej zwany kolbą.

Źródło: www.3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
2 thoughts on “Javalele, szalone ukulele 3D

Komentowanie jest wyłączone.