Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży w świątyniach

Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży w świątyniach

Uczniowie szkół średnich w Japonii uczą się korzystać ze skanowania 3D i technologii drukowania 3D, aby pomóc zachować tradycyjną kulturę poprzez replikę posągów ze świątyń buddyjskich. Podczas gdy starożytne zabytki i relikty w niektórych częściach świata stają przed groźbą zniszczenia, Japonia stoi przed innym wyzwaniem w postaci kradzieży artefaktów. Dla przykładu w latach 2010-2011 ok. 160 buddyjskich posągów zostało skradzionych z japońskiej prefektury Wakayama.

Zobacz także: Trzech młodych wynalazców zmienia świat. Za pomocą druku 3D!

Aby pomóc w zastąpieniu brakujących posągów i zapobieżeniu kradzieży innych świętych artefaktów, grupa studentów z Technikum Wakayama wydrukuje 3D repliki buddyjskich posągów.

Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży ze świątyń

Inicjatywa jest częścią kursu projektowania przemysłowego, odbywającego się w ich szkole. W tym roku 7 uczniów otrzyma zadanie odtworzenia 4 posągów buddyjskich za pomocą skanowania 3D i drukowania 3D. Kiedy wydrukowane posągi Buddy zostaną ukończone, zostaną przekazane lokalnym świątyniom, które zastąpią oryginalne posągi.

Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży ze świątyń 1

Świątynia w Wakayama do której m.in. trafią drukowane 3D posągi Buddy

Wykonując repliki figurek drukowanych w 3D, uczniowie nauczyli się skanowania 3D oryginalnych obiektów i postępowania ze szczegółami, które mogą zostać pominięte podczas procesu skanowania. Dane ze skanów 3D są następnie przekształcane w cyfrowy model 3D, który uczniowie dokładnie analizują i dostosowują do najwyższej możliwej dokładności. Po ukończeniu skanów, przechodzą do druku 3D replik statuetek Buddy a następnie przekazują je uczniom z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wakayama aby je pomalowali i odpowiednio ozdobili.

Zobacz: Edukacja i druk 3D. 10 drukowanych pomocy naukowych, które przydadzą się w szkole

Szkoła w Wakayama rozpoczęła swój projekt konserwatorski już w 2015 roku, kiedy to uczniowie stworzyli cyfrową kopię rzeźby Aizen Myoo. Dotychczas szkoła wytworzyła około 25 replik figur.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży w świątyniach

Komentowanie jest wyłączone.