Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep

Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep

NOWlab, dział innowacji producenta wielkoformatowych drukarek 3D, BigRep, stworzył „inteligentną ścianę betonową”. Ściana ma powierzchnię adaptacyjną w którą wbudowane są czujniki pojemnościowe, dzięki czemu jest aktywowana dotykowo.

Ściana posiada heksagonalne oprawy oświetleniowe, które wypełniają siatkę adaptacyjną, zaś forma Inteligentnego Muru Betonowego, pochodzi od starożytnej, arabskiej mozaiki dachówkowej. Jego powierzchnię adaptacyjną można aktywować za dotknięciem dłoni, co spowoduje uruchomienie wbudowanego czujnika.

Zobacz także: Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

Zobacz także: BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

Ściana NOWLAB powstała w procesie odlewania betonu. W pierwszej kolejności stworzono formy przy użyciu wielkoformatowej drukarki 3D BigRep ONE, która umożliwia drukowanie modeli w jednym kawałku. Drukarka BigRep ONE 3D ma pojemność konstrukcyjną X 1005 mm x Y 1005 mm x Z 1005 mm, dzięki czemu jest idealnym urządzeniem do konstrukcji betonowych.

Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep

Inżynierowie byli w stanie stworzyć hybrydową ścianę betonową, korzystając z parametrycznych narzędzi do projektowania i drukowania 3D na dużą skalę. Do powstałego szkieletu betonowego zamontowano światła LED, które zostały podłączone do czujników pojemnościowych.

Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep 1

Według NOWLAB ta funkcjonalizacja powierzchni betonu jest pierwszą tego rodzaju. Firma jest zdania, że ​​druk 3D może pomóc architektom w procesie podejmowania decyzji na budowie, umożliwiając im szybkie realizowanie swoich pomysłów na wczesnym etapie i zmianę pomysłów na prawdziwe modele.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.