Intel RealSense 3D w smartfonie?

Intel RealSense 3D w smartfonie?

Komputery i tablety wyposażone w intelowską kamerę 3D- RealSense pojawiły się na rynku już jakiś czas temu. Wiele wskazuje jednak na to, że już niedługo zobaczymy smartphony wyposażone w tą kamerę – właśnie ujawniono, że powstała na tyle mała wersja tego urządzenia, że z łatwością można ją zmieścić w 6-calowym telefonie.

Kwiecień 2015, Intel Developer Forum, Shenzhen, Chiny. CEO Intela, Brian Krzanich, przedstawia zgromadzonej publiczności niedziałający jeszcze prototyp telefonu, w którym można zainstalować RealSense. Prace nad pełnoprawnym urządzeniem trwają i są owiane tajemnicą.

„Telefon, który ujrzał światło dzienne podczas Intel Developer Forum to jedynie prototyp, powstały we współpracy z pewną chińską firmą, której nazwy nie mogę ujawnić” – powiedział przedstawiciel Intela.

Brian Krzanich prezentuje telefon wyposażony w kamerę RealSense
Kontrolowana gestami kamera RealSense daje również możliwość wykonywania skanów 3D, które mogą z powodzeniem zostać użyte do wydrukowania obiektów na drukarce 3D. Selfie w trójwymiarze? Najprawdopodobniej już niedługo fani „fotek z rąsi” będą mogli spróbować i tego.

RealSense
Intel nie jest jednak jedyny – nad podobnym urządzeniem pracują już firmy na całym świecie. Warto tu wspomnieć chociażby projekt Google’a –Tango, czy też Pelican Imaging – amerykańskie przedsiębiorstwo, które (dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu mu przez Qualcomm i Nokia Growth Partners) również prowadzi prace nad dedykowanym smartfonom sensorem 3D przenaczonym dla smartfonów.

Tango Google
Konkurencja zatem nie śpi. Mimo to wydaje się, że to właśnie Intel, który jako pierwszy wyposażył sprzęty w technologię 3D (m.in. Acer Aspire V17 Nitro, Lenovo B50, Dell Venue 8 7000 Series) Sprout , i tym razem jest w stanie wyprzedzić swoich rywali.

Dodanie kamery 3D do smartfona nie jest jednak przysłowiową bułką z masłem. Według Chrisa Greena z Davies Murphy Group główny leży w źródle zasilania.

„Intel, miniaturyzując kamerę, bez wątpienia osiągnął już połowę sukcesu. Do tej pory nie wiadomo jednak absolutnie nic o jej zasilaniu. Włożenie RealSense do laptopa, w którym mamy dużą baterię i dostęp do stałego źródła energii nie stanowi zbyt dużego wyzwania. W przypadku telefonu, który przeważnie potrzebuje codziennego ładowania, to już zupełnie inna bajka”.

Nieco problematyczny może okazać się również rozmiar urządzenia – 6 cali to nieco za dużo jak dla przeciętnego użytkownika smartfonu. Znając kapryśną naturę drukarek, można też powątpiewać, czy technologia 3D jest już na tyle dopracowana, aby nie sprawiać problemów zwykłemu zjadaczowi chleba.

Żródło: 3dprintingindustry.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
2 thoughts on “Intel RealSense 3D w smartfonie?

Komentowanie jest wyłączone.