Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji

Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji

Niemiecki instytut badawczy BAM (Federalne Ministerstwo Badań i Kontroli Materiałów) po raz pierwszy pomyślnie wydrukował metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji. Technologia druku 3D została użyta do wyprodukowania metalowego narzędzia, które jest jak dotąd najbardziej zaawansowaną konstrukcją.

Drukowanie klucza w zerowej grawitacji wskazuje drogę do wdrożenia technologii druku 3D w misjach eksploracji kosmosu na szerszą skalę. Wykorzystanie tejże w kosmosie byłoby szczególnie przydatne w utrzymywaniu możliwie najniższych kosztów podróży kosmicznych, ponieważ każdy zapasowy sprzęt, który jest przewożony przez statek kosmiczny, oznacza dodatkowy ciężar i większe zużycie paliwa, aby wprowadzić statek na orbitę. Stosunkowo niedrogie drukarki 3D i materiały można alternatywnie wykorzystać do produkcji niezbędnych części zamiennych na żądanie.

Zobacz także: Amerykańska armia drukuje 3D roboty do użytku w sytuacjach bojowych

Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji druk 3D w badaniach druk 3D w kosmosie Druk 3D w metalu

Technologia druku 3D została już wykorzystana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby stworzyć wiele różnych komponentów funkcjonalnych, ale astronauci nie byli jeszcze w stanie drukować 3D za pomocą metalu. Jak dotąd, druk 3D w przestrzeni ograniczono do użycia drukarek 3D w technologii FDM. Wykorzystanie metalowego druku 3D w zerowej grawitacji jest nieco trudniejsze ze względu na użycie proszków.

Zobacz także: Biolodzy drukują robo ropuchy 3D, by lepiej zrozumieć rytuały godowe tych prawdziwych

Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji druk 3D w badaniach druk 3D w kosmosie Druk 3D w metalu 1

Jako że proces druku 3D metali wykorzystuje złoże proszku, który jest spiekany lub topiony, wymagany jest sposób stabilizacji tego złoża w warunkach braku grawitacji. Nie tylko brak grawitacji utrudnia utrzymanie ziaren złoża proszku, ale również fakt, że są one potencjalnie łatwopalne lub wybuchowe.

Metoda opracowana przez zespół badawczy BAM, wykorzystała atmosferę ochronną. Gaz procesowy, w tym przypadku azot, został przeciągnięty przez warstwy proszku za pomocą specjalnej pompy. Ta atmosfera azotu była wystarczająca do stabilizacji złoża proszku.

Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji druk 3D w badaniach druk 3D w kosmosie Druk 3D w metalu 2

Technologia została wcześniej przetestowana podczas dwóch lotów parabolicznych, które zostały przeprowadzone we współpracy z Clausthal University of Technology i Niemieckim Instytutem Konstrukcji Lotniczych (DLR) dla struktur kompozytowych i systemów adaptacyjnych w Braunschweig.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.