Implant 3D zastąpił część usuniętej klatki piersiowej

Implant 3D zastąpił część usuniętej klatki piersiowej

Implanty medyczne tworzone dzięki technologii druku 3D to już niemal codzienność. Jednak w historiach ludzi, którzy otrzymali taką pomoc jest zawsze coś wyjątkowego, Myślę, że musi minąć jeszcze wiele czasu zanim zaczniemy przechodzić obok nich obojętnie.

Niedawno sławę zyskała sprawa 54-letniego Hiszpana. Pustoszący jego ciało nowotwór doprowadził do konieczności usunięcia mu mostka i kilku żeber. Usunięte kości miały zostać wymienione na implant z tytanu, co jednak okazało się dość kłopotliwym przedsięwzięciem nawet dla doświadczonego zespołu ze Szpitala Uniwersyteckiego w Salamance.

Implanty stworzone przez lekarzy z Salamanki
Ostatecznie lekarze zdecydowali się zrezygnować z tradycyjnych metod i zaufać drukowi 3D. Taki wybór nie zaskakuje – zastosowanie tej technologii miało co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim implant mógł zostać całkowicie spersonalizowany, a więc idealnie dostosowany do ciała pacjenta i wszystko to w dość krótkim czasie. Do tego stworzony projekt był w stanie zapobiec kilku problemom, jakie w przeszłości dotykały płaską konstrukcję implantu tytanowego.

Zbliżenie wydrukowanego implantu
O pomyśle wykorzystania druku 3D wypowiedział się dr José Aranda, odpowiedzialny za przygotowanie do zabiegu.

„Chcieliśmy stworzyć nowy rodzaj implantów, który byłby dostosowany do potrzeb chorego tak, aby idealnie odwzorować jego mostek i żebra. Chcieliśmy najbezpieczniejszego rozwiązania oraz takiego, które jak najszybszy powrót do zdrowia po przeprowadzeniu operacji”.

W tworzeniu implantu, oprócz zespołu lekarzy, udział wzięła firma „Anatomics”. Przy wydruku pomagała CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) – australijska agencja rządowa ds. badań naukowych.

Wydruk powstał przy użyciu Arcam 3D – drukarki, która za pomocą wiązki elektronów (EBM), warstwa po warstwie, stapiała ze sobą sproszkowany tytan. Po zakończeniu tego procesu z implantu usunięto nadmiaru proszku i wypolerowano go, aby mógł znaleźć swoje zastosowanie w chirurgii. Na filmie poniżej możecie zobaczyć proces powstawania tego niezwykłego projektu.

Miejsce umieszczenia implantu
I co chyba najważniejsze. Pacjent, dla którego zrobiony został implant, po krótkiej rekonwalescencji został zwolniony ze szpitala i szybko dochodzi do siebie.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala