IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy – Ubik

IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy – Ubik

Szwedzka sieć mebli IKEA ogłosiła niedawno, że współpracuje z e-sportową grupą Area Academy i US UNYQ w zakresie drukowania prototypów 3D, aby zaoferować graczom konfigurowalne krzesła Ubik. Korzystają z zaawansowanej technologii skanowania ciała, wykonanej z myślą o medycznych urządzeniach do noszenia i technologii druku 3D, aby zaprojektować ergonomiczne i regulowane siedzenia 3D.

Gracze spędzają wiele godzin przed komputerem, przez co ergonomia i mobilność foteli określają komfort ich siedzenia. Krzesło wydrukowane 3D, Ubik, zostanie w całości wykonane na podstawie skanów ciała i danych biometrycznych. Marcus Engman, lider w dziedzinie projektowania IKEA, zaprezentował prototyp podczas corocznego wydarzenia dla prasy IKEA Democratic Days , który obiecuje złagodzić bóle kręgosłupa u graczy.

Firma potwierdziła, że ​​krzesło będzie spersonalizowane w oparciu o unikalne dane biometryczne, uzyskane po dokładnych skanach ciała, gdy klienci zdecydują się na zakup modelu Ubik w sklepach IKEA.

Zobacz także: Te krzesła drukowane 3D, projektu m.in. Zaha Hadid Architects, będzie można zobaczyć podczas Milan Design Week 2018

IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy - Ubik  2

IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy - Ubik  1

Zobacz także: Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1

Konstrukcja krzesła Ubik przypomina przeciętny stołek, ale na jego wierzchu znajduje się dwupanelowa platforma z siatki, która została wydrukowana 3D, aby idealnie dopasować się do konturów konkretnej osoby. W ciągu około dwóch tygodni, wydrukowane 3D wkładki na podstawie danych biometrycznych klienta zostaną zaprojektowane, wyprodukowane i dostarczone użytkownikowi. Ta wstawka wsuwa się w siedzisko i podpiera gracza we właściwy sposób.

IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy - Ubik  3 IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy - Ubik

„Gracze są ekstremalnym przypadkiem (…) są sportowcami, rywalizują ze swoim umysłem i ciałem. Myślę, że dostosowanie tego rodzaju personalizacji do unikalnych, ergonomicznych potrzeb, typów ciała i trybów gry, zapewni komuś zdrowsze życie i przewagę nad konkurencją.”- mówi Engman

IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy - Ubik  4

Łącząc się z UNYQ, IKEA pragnie dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać fotometrię i skanowanie 3D w połączeniu z drukiem 3D, aby umożliwić personalizację produktów w celu uzyskania lepszej ergonomii i bardziej zindywidualizowanego wyglądu. Area Academy współpracuje ze strukturami edukacyjnymi w zakresie e – sportu i posiada specjalistyczną wiedzę na temat tego, co należy zrobić w zakresie sprzętu i zapewnia, że spełnią one wymaganą mobilność i standardy ergonomii dla graczy.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.