I oto mamy XVI wiek w 3D

I oto mamy XVI wiek w 3D

Kreatorzy mody niemal bez ustanku poszukują coraz to nowszych, innowacyjnych i inteligentnych materiałów, którymi będą w stanie zaspokoić potrzebę komfortu swoich klientów. Futurystyczna odzież ma stać się przedłużeniem naszego ciała, ma z nim kooperować i najlepiej byłoby, gdyby współpracowała również ze środowiskiem. Obrazując tę tendencję, Pauline Van Dongen wpadła na pomysł stworzenia tego, o czym za chwilę usłyszycie.

Jeśli jesteś z modą za pan brat kryza nie jest dla Ciebie żadnym novum, jeśli nie jesteś – wystarczy jedno spojrzenie poniżej. Kryza Inspiracją dla kreacji skonstruowanej przez Pauline Van Dongen stał się właśnie ten biały, wijący się wokół szyi ”wachlarz”, tak charakterystyczny dla malarstwa rodem z XVI wieku. Suknia, nazwana „Ruff”, była owocem trzytygodniowej współpracy projektantki z architektem Behnazem Farahi i odpowiedzią na program „Crafting Wearables”, którego uczestnicy (w tym Van Dongen) mieli użyć nowych technologii w celu stworzenia „stroju dynamicznego”. Wydrukowane w 3D spirale tworzące kryzę Pierwsza trudność, jaką napotkali twórcy, miała związek z materiałem do wydruku, który okazał się za twardy i jednocześnie zbyt delikatny do tego typu realizacji. Van Dongen i Farahi podeszli do tematu dość ambitnie – postanowili nie iść na łatwiznę i nie zmieniać tworzywa, a dopasować się do jego właściwości. I tak wpadli na pomysł wydrukowania spirali, dzięki której, pomimo pierwotnej kruchości i twardości materiału, uzyskali pożądaną elastyczność. Te spirale, a jak kto woli sprężyny, są dość „pamiętliwe” – po deformacji są w stanie powrócić do swojego pierwotnego kształtu, a tym samym są na tyle elastyczne, aby być w stanie żywo reagować na ruchy ciała. Kryza w ruchu Stworzenie sukienki zajęło jej twórcom trzy tygodnie. Maszyną krawiecką została tu amerykańska drukarka Projet 3500 HD Max, znana i ceniona przede wszystkim ze względu na swoją szybkość. Kreacja zadebiutowała 13 marca bieżącego roku podczas teksańskiego festiwalu South By Southwest, gdzie przedstawiane są technologie uznane za najbardziej innowacyjne.

Obecnie Pauline Van Dongen ściśle współpracuje z firmami specjalizującymi się w innowacjach. Celem tych wspólnych działań ma być takie połączenie mody i nowych technologii, którego następstwem będzie zupełnie inne, świeże spojrzenie na modę. Czekamy.XVI wiek w 3D Źródło: www.priximprimante3d.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Aleksandra Skimina