Homo naledi czyli kopalny gatunek człowieka. Skanery 3D badają jaskinie

Homo naledi czyli kopalny gatunek człowieka. Skanery 3D badają jaskinie

Jak donoszą najnowsze wieści, grupie naukowców z Uniwersytetu w Witwatersrand udało się odkryć starożytny gatunek – Homo Naledi.Oczywiście nie zainteresowalibyśmy się tym tematem, gdyby nie fakt, że do tego wiekopomnego odkrycia, które miało miejsce w okolicach Johannesburga, przyczynił się ręczny skaner 3D Eva wyprodukowany przez firmę Artec 3D.

Prace nad wyprawą rozpoczęły się już w 2013 roku
Lee Berger (profesor Uniwersytetu w Witwatersrand), który także poprowadził całą ekspedycję, musiał się wiele nagłowić. Miejsce, w którym znajdowały się szczątki, było wyjątkowo nieprzystosowane do ludzkich odwiedzin. Ciasne, wąskie i niskie korytarze nie nastrajały przyszłych odkrywców optymizmem. Występowało bowiem realne zagrożenie, że całe znalezisko ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu.

Homo naledi czyli kopalny gatunek człowieka - skanery 3d badają jaskienie
Skan 3D przybywa na ratunek
Zastosowanie profesjonalnego skanera 3D pozwoliło ekspertom na dokładne zbadanie jaskini oraz szczegółowe zaplanowanie całej podróży. Odkrywcy za pomocą skanera Eva dokładnie zbadali cały obszar. Stworzyli jego wirtualną mapę, na jej podstawie ustalali miejsce, gdzie znajdują się starożytne szczątki i dopiero wtedy zaplanowali całą eskapadę.
To nowoczesne rozwiązanie technologiczne pozwoliło na bezproblemowe wydobycie aż 1550 bezcennych elementów, które przyczynią się do poszerzenia naszej wiedzy i lepsze poznanie przeszłości rasy ludzkiej. Dzięki poręcznemu skanerowi cała praca w jaskini trwała natomiast zaledwie 5 tygodni.

Prace w terenie dobiegły końca, ale prace nad 3D trwają bezustannie
Co prawda, naukowcy zdążyli już opuścić nieprzyjazne wnętrza jaskini Rising Star. Ale tak naprawdę, prawdziwa praca dopiero się zaczęła. Muszą oni bowiem poddać dokładnym badaniom wydobyte szczątki, a także głęboko pochylić się nad danymi otrzymanymi w wyniku skanowania 3D.
Źródło: http://www.skanery3d.euProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Homo naledi czyli kopalny gatunek człowieka. Skanery 3D badają jaskinie

Komentowanie jest wyłączone.