Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia

Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia

Centrum urazowe w Holandii wykorzystuje technologie druku 3D w celu poprawy leczenia pacjentów z urazami, szczególnie tych, którzy są przyjmowani ze złamaniami kości. Technologia jest badana w ośrodku urazowym Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis (ETZ) przez zespół chirurgów urazowych i badaczy.

W ETZ, jednym z 11 centrów urazowych w Holandii, doktor Lars Brouwers testuje efektywność druku 3D w leczeniu urazowym. Jego zadaniem było przekształcenie medycznych skanów złamań kości w modele 3D, drukowane indywidualnie dla pacjenta. Wydrukowane kości 3D są następnie używane jako pomoce przedoperacyjne dla lekarzy oraz jako modele wyjaśniające dla pacjentów.

Brouwers, wraz z chirurgami urazowymi ETZ, doktorami Mike’em Bemelmanem  i Koenem Lansink, wierzą, że fizyczne wydrukowane modele 3D mogą zaoferować chirurgom lepsze i klarowniejsze zrozumienie obrażeń pacjenta niż modele 3D wizualizowane na ekranie 2D.

Zazwyczaj chirurdzy z ośrodka ETZ przygotowują się do operacji, studiując i analizując tomografię komputerową kości pacjenta lub cyfrowe renderowanie 3D skanu TK. Druk 3D, może okazać się w tym przypadku bardziej precyzyjny, poprzez namacalne odtworzenie kości pacjenta.

Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia

Brouwers przekształcił obrazowanie TK u pacjentów w modele 3D, które można następnie drukować za pomocą portalu IntelliSpace firmy Philips. Portal ten umożliwia łatwą konwersję pliku skanowania TK (format DICOM) do przyjaznego dla wydruku pliku STL. Stamtąd plik jest przygotowywany i cięty przy użyciu programu Ultimaker Cura. Tak przygotowany plik jest gotowy do druku 3. Wspomniany badacz opiera się na rozpuszczalnych w wodzie materiałach pomocniczych PVA, aby odtworzyć złożoną strukturę pękniętej lub złamanej kości, by dać chirurgom jak najdokładniejszy model.

Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia 1

Pytanie brzmi, czy modele drukowane 3D ulepszyły leczenie w ETZ? Wygląda na to, że były korzystne, a przynajmniej tak sugeruje chirurgiczna metoda punktacji kappa. Brouwers i zespół ETZ odnotowali średni wynik kappa w przedziale od 0,6 do 0,7 przy użyciu modeli wydrukowanych w 3D jako narzędzi chirurgicznych. Te wyniki są podobno najwyższymi spośród wszystkich innych metod, a doświadczeni chirurdzy zazwyczaj mają wynik kappa około 0,4 podczas analizy skanów 2D.

Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia 2

Wydaje się, że drukowanie 3D ma pozytywny wpływ na ETZ, istnieje zatem szansa, że pozostałe 10 centrów urazowych w całej Holandii także zastosuje tę technologię.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.