Helder Santos – projektant zainspirowany drukiem 3D

Helder Santos – projektant zainspirowany drukiem 3D

Helder Santos. Zapamiętajcie to nazwisko. Ten włoski projektant obiecuje bowiem, że pewnego dnia to właśnie jego gwiazda rozbłyśnie najjaśniej na firmamencie świata druku 3D. Czekamy. A tymczasem zobaczcie jego dotychczasowe dokonania. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z geniuszem?

Trzeba przyznać, że Santos posiada predyspozycje, które mogą go uplasować na samym szczycie. Ma zarówno przygotowanie merytoryczne (jest absolwentem wzornictwa przemysłowego), jak i ogromny zapał. Mówi, że projektowanie ma we krwi, jednocześnie opisując swoją pracę jako mieszankę pasji do projektowania i głębokiego pragnieniem odkrywania technologii druku 3D. Czyżby przepis na sukces? Bardzo możliwe.

Organizer biurowy w druku 3D by Santos
Jego inspiracją jest przede wszystkim natura, ale czerpie również z samego druku 3D. Natchnieniem dla Santosa bywa jego estetyka, jego ograniczenia i możliwości, czy nawet warstwowość wydruków tworzonych metodą FDM. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, chciałoby się powiedzieć.

Lampa projektu Heldera Santosa

Kiedy zaczynam myśleć o nowym projekcie, niemal natychmiast kieruję swoje myślenie na kąt 45̊. Z jednej strony jest to ograniczenie, jednak z drugiej – pewnego rodzaju siła dyscyplina, a zarazem siła, która popycha mnie do znajdowania najlepszych rozwiązań – mówi.

Przy modelowaniu Santos już od lat korzysta z dobrze znanego niemal wszystkim Rhinocerosa – dość rozbudowanego oprogramowania do projektowania oraz modelowania obiektów trójwymiarowych, wyposażonego w nowoczesną technologię NURBS. Pozwala ona na generowanie idealnie gładkich obiektów za pomocą krzywych lub powierzchni typu NURBS.

Drukowany w 3D lampion projektu Santosa

Wykorzystanie NURBS pozwala mi łatwo eksportować pliki .STL i analizować potencjalne problemy, które się w nich pojawiają – przyznaje.

Stacja dokująca z lampką
Pomysły Santosa materializują się za sprawą drukarki Ultimaker 2. Projektant stawia na dość powolny proces drukowania (46-60 mm/s). Jego zdaniem sposobem na wydruk doskonały jest zoptymalizowany plik 3D, dobrej jakości filament oraz właśnie niska prędkość druku.

Mydelniczka projektu Heldera Santosa
Źródło: www.3dnatives.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina