Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń

Premiera „The Rogue One” już za nami, a wierni fani sagi już pewnie z niecierpliwością oczekują końca roku, kiedy światło dzienne ujrzy „Star Wars: Episode VIII”. Czas, który pozostał do 14 grudnia 2016, można wypełnić rozmaicie. Czemu by np. nie po-myśleć o budowie stacji bojowej, która pomoże nam zawładnąć galaktyką. Własna Gwiazda Śmierci? Tak!

Gwiazda Śmierci, czyli drożyzna

Ile mogłaby kosztować Gwiazda Śmierci? Próby policzenia kosztów jej budowy podejmowano już niejednokrotnie. W 2012 roku studenci z Lehigh University oszacowali, że zbudowanie siejącej strach i zniszczenie stacji kosmicznej kosztowałoby, bagatela, na 852 biliardów dolarów, a więc około 13 tys. razy więcej niż globalne PKB. Dość drogo, ale zdaniem niektórych wyliczenia te były znacznie niedoszacowane.

Natychmiast poddał je w wątpliwość Kevin Drum, gwiazda amerykańskiej polityczno-ekonomicznej blogosfery. Jego zdaniem, skoro cena nowego modelu Forda stanowi ponad stukrotność wartości wpakowanej do niego stali, to idąc tym tropem koszt budowy Gwiazdy Śmierci przewyższy globalne PKB nie 13 tys. a 1,3 mln razy. Nadzieje na podbicie galaktyki mamy zatem marne, ale marzeń o budowie własnej stacji galaktycznej porzucać wcale nie musimy. Oto, co proponuje w tej kwestii nasza ulubiona technologia.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce i nie tak dawno w Madrycie

Grudzień 2016. Madrycki Plac Puerta de Alcalá, a na nim wielkogabarytowa drukarka 3D, zamknięta w szklanej skrzynce i otoczona tłumem gapiów. Co tu się dzieje? Powstaje Gwiazda Śmierci. Tak właśnie Hiszpanie postanowili uhonorować premierę „The Rogue”.

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń 1
Technologią, z użyciem której powstała hiszpańska Gwiazda Śmierci, było osadzanie topionego materiału (PLA). Ukończony projekt liczył sobie 2 metry średnicy i ważył przeszło 100 kg. Nad pracami czuwał Leonard Dodd, twórca drukarki ErectorBot.

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń 2

Zgromadzeni turyści zachęcani byli do dokumentowania wydarzenia i dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych. Zdecydowanie dobry pomysł, nie tylko na promocję filmu, ale i miasta.

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń 3

...i na antypodach

Własną Gwiazdę Śmierci postanowili stworzyć również Australijczycy. Tamtejsze 3D Printing Studios wydrukowało ją w niespełna 3 tygodnie od otrzymania od Disneya szczegółowego modelu stacji.

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń 4

Nad powstaniem wydruku, którego finalna waga sięgała150 kg, pracowało kilka drukarek od 3D Systems i Stratasys, w tym ProJet 3500 HD Max i ObjetConnex. Pierwsza odpowiadała za elementy wymagające większej finezji, druga – za większe partie.

Gwiazda Śmierci na prawie każdą kieszeń 5

Projekt, jak widzicie, został zwieńczony sukcesem. Wydruk ozdobił wejście do Event Cinemas w Sydney.

Źródło: 3dnatives.com