Groww, mikroszklarnia z drukarki 3D – wywiad ze studiem UAU

Groww, mikroszklarnia z drukarki 3D – wywiad ze studiem UAU

W 2014 roku jeden z projektów UAU – stołek Królika – otrzymał wyróżnienie Must Have podczas Festiwalu Łódź Design. To wydarzenie niewątpliwie zwróciło uwagę na warszawski duet, który zajmuje się projektowaniem form przemysłowych z użyciem nowoczesnych technologii. Miłośników druku 3D z pewnością zainspiruje mini szklarnia GROWW. Ze względu na ten projekt postanowiłam osobiście dotrzeć do UAU project i zaprosić do rozmowy.

Z Justyną Fałdzińską oraz Miłoszem Dąbrowskim, właścicielami studia UAU, rozmawia Monika Utig.

Jak powstało studio UAU ?

UAU project powstało w 2011 roku w Warszawie. Stworzyliśmy je, bo od początku mieliśmy wizję siebie jako projektantów produktu, chociaż wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo i oczywiście nie było. Ale byliśmy konsekwentni i teraz znaleźliśmy dla siebie niszę na rynku.

Groww mikro szklarnia z drukarki 3d

Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski UAU project

Przeglądając Wasze portfolio, zauważyłam, że ostatnie prace łączy wspólna technika – druk 3D. Od jak dawna projektujecie w oparciu o tę technologię ?

Drukiem 3D zafascynowaliśmy się już na studiach, ale dopiero 2 lata temu zaczęliśmy poważne eksperymenty na naszej własnej drukarce. Druk 3D daje ogromne możliwości, my skupiliśmy się na projektowaniu prostych, łatwych do drukowania produktów, zakładając, że proces produkcji nie może być zbyt skomplikowany dla naszego klienta. Naszym zdaniem właśnie tak będzie wyglądała przyszłość – projektant udostępnia pliki swoich produktów w internecie a klient sam je produkuje w swoim domu.
Przykładem tego jest jeden z ostatnich projektów. Pliki do szklarni GROWW można ściągnąć z portalu Cults3D za 7$ 

Groww mikro szklarnia z drukarki 3d Cults 1

Jak już jesteśmy przy szklarni GROWW, przyznajcie się, kto pierwszy wpadł na ten pomysł ?

Wiem, że to zabrzmi banalnie, ale każdy nasz projekt tworzymy od początku do końca razem. GROWW to efekt kolejnej burzy mózgów, z której miał powstać produkt gotowy do wdrożenia w 10 dni (przy okazji powstało jeszcze kilka innych, nad którymi właśnie pracujemy). GROWW to mini szklarnia parapetowa. Składa się z trzech drukowanych części oraz słoika. Do małej wodoszczelnej doniczki wsypujemy trochę ziemi oraz ziarno rośliny, którą chcemy wyhodować i podlewamy odrobiną wody (ziemia powinna być lekko wilgotna), potem całość wkładamy do bazy i przykrywamy słoikiem z nakrętką.
Myślimy, że to skończony produkt i raczej nie będziemy go rozwijać, skupimy się teraz na nowych pomysłach, bo mamy ich mnóstwo 🙂

Zobaczyłam na Waszej stronie przeróżne projekty od stołków ze sklejki, projekty graficzne po urocze pluszaki. Widzę, że druk 3D zainspirował Was na tyle, że przystanęliście z nim na dłużej. Czy tak już zostanie ? Możemy mówić, że UAU będzie się specjalizował w projektach wykonywanych w druku 3D ?
Na pewno będziemy dalej projektować specjalnie pod druk 3D, ale nie znaczy to, że nie będziemy już projektować np. mebli wykonanych tradycyjnymi metodami. Druk 3D często wspomaga też nasz proces projektowy. Np. konewka Viking najpierw powstała jako projekt pod druk, a dopiero niedawno zdecydowaliśmy się zdjąć z niej formę do odlewów z ceramiki.

Groww mikro szklarnia z drukarki 3d Cults 10

Czy możemy spodziewać się kolejnych projektów w oparciu o druk 3D ? Zamierzacie zastosować inne filamenty niż dotychczas ?
Następne projekty już są, jeszcze nigdzie nie publikowane, ale już niedługo będą dostępne do pobrania od nas ze strony, kolejne już powstają, raczej nie będziemy rozstawać się z tą technologią. Póki co drukujemy tylko z PLA, jeśli rozszerzymy warsztat o drukarkę z podgrzewanym stołem to myślę, że zaczniemy eksperymenty z PET, Nylonem i materiałami Taulmana. Inne materiały z dostępnych raczej nas nie interesują.

Czytałam, że chcecie projektować zgodnie z naturą. Ostatnio bardzo modne jest odpowiedzialne projektowanie. Jak Wy odnosicie się do tego tematu ?

Z pełną świadomością na nasz główny materiał wybraliśmy PLA, który jest biotworzywem podlegającym 100% biodegradacji. Inne materiały, którymi jesteśmy zainteresowani są też albo biodegradowalne, albo w pełni odzyskiwalne (możemy je przemielić na filament, lub oddać do recyklingu) w odróżnieniu od tworzyw takich jak ABS, który przy każdej obróbce cieplnej podlega degradacji, stając się coraz gorszym jakościowo.

Poniżej seria Cork Pals – wykonana z PLA

Groww mikro szklarnia z drukarki 3d Cults 6

Bardzo miło zobaczyć odpowiedzialne projekty, które korzystając z nowoczesnych technologii mają na uwadze ochronę środowiska w którym żyjemy. Dumna jestem, że takie rzeczy dzieją się u nas – w Polsce. Już nikt nie zarzuci, że cudze chwalimy a swego nie znamy!

 
Chcecie więcej ? Zapraszam na oficjalną stronę UAU project .

Autor: Monika UtigStudentka wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych. Z zamiłowania zajmująca się tematyką druku 3D oraz user-centered design.