GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin

GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin

Kai Parthy, ekspert druku 3D, zaprezentował nowy, drewniany filament, podlegający zgłoszeniu patentowemu. Biodegradowalny materiał do drukowania 3D nosi nazwę GROWLAY.

Urodzony w Niemczech Kai Parthy, twórca Lay Filaments, był odpowiedzialny za wiele innowacji w świecie materiałów do drukowania 3D. Opracował szeroką gamę materiałów (głównie dla technologii FDM) takich jak MOLDLAY, BENDLAY i LAYCERAMIC. Najnowszy produkt Parthy, filament GROWLAY, może być używany do hodowli w pomieszczeniach.

Zobacz także: Krewetka modliszkowa inspiracją do stworzenia ultra mocnych materiałów

GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin

Zobacz także: ClearCaps używa druku 3D do produkcji aparatów nakładkowych

Warstwy GROWLAY mogą wytwarzać struktury organiczne. Wystarczy dodać trochę wody i nasion dowolnego rodzaju rośliny i będą rosły na filamencie. Kluczowym punktem w  GROWLAY jest mikrokapilarna natura warstwowego materiału termoplastycznego. Jego ubytki absorbują i przechowują wodę oraz rozpuszczają płynne składniki odżywcze lub nawóz. Jest to chłonny nośnik dla środków, zapewniający stabilną strukturę nasion traw lub mchu do wzrostu.

GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin 1

Według twórcy GROWLAY,  można go wykorzystać także do pielęgnowania grzybni a nawet wyhodować na nim ser pleśniowy w złożonych warstwach organicznych mikro – tuneli. Parthy eksperymentował nawet z porostami, które zwykle lubią osiadać na dachówkach.

GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin 2

Nowy wynalazek Kai będzie przechowywać wodę w małych porach i zapewni bezpieczny zbiornik, nawet jeśli woda zawiera dodatkowe składniki odżywcze lub nawozy.

GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin 3

Kai opracował Growlay w dwóch różnych wersjach:

1. GROWLAY – biały

Porowaty z otwartymi kapilarami, będzie w pełni kompostowalny i składa się z jednego, czystego materiału, a także ulegnie biodegradacji.

2. GROWLAY – brązowy

Chociaż nie nadaje się do kompostowania, zapewni większą trwałość. Ma pory i zawiera organiczne składniki odżywcze (cząstki drewna), które służą jako pokarm dla wszelkich, zielonych roślin. Ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie i jest bardziej sztywny niż GROWLAY – biały. Ma zwiększoną stabilność temperatury i może być drukowany równie łatwo jak Laywood.

GROWLAY można sterylizować (do użytku spożywczego i badań) za pomocą gazów lub płynów (ale nie termicznie).

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.