Gorset wydrukowany w 3D pomaga leczyć skoliozę

Gorset wydrukowany w 3D pomaga leczyć skoliozę

Skolioza to swego rodzaju choroba lub jak kto woli – deformacja, powodująca skrzywienie kręgosłupa. Zwana często bocznym skrzywieniem kręgosłupa (choć w praktyce owo skrzywienie jest trójpłaszczyznowe). Aby można było mówić o skoliozie, zniekształcenie w płaszczyźnie czołowej powinno wynosić minimum 10 stopni. Objawia się ona dużym dyskomfortem oraz bólem pleców.

Cierpi na nią blisko 3% populacji

W zależności od stopnia zaawansowania, skoliozę można leczyć na kilka sposobów:

  1. Ćwiczenia rehabilitacyjne – stosowane przy stosunkowo niewielkich deformacjach.
  2. Aparaty (kombinezony) korekcyjne – w przypadkach bardziej zaawansowanych, wymagających długoterminowych działań. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań.
  3. Operacje chirurgiczne – przeprowadzane przy najgorszych deformacjach.

Zobacz również: Skanery 3D zaklęty w lustrze

Numer 2, jako ten najważniejszy

Stosowanie dobrze dobranych kombinezonów korekcyjnych, po pierwsze pozwala ograniczyć dyskomfort i ból towarzyszące skoliozie. Dodatkowo redukują one stopień skrzywienia, co w długim terminie pozwala całkowicie pozbyć się deformacji kręgosłupa.

A co ma z tym wspólnego druk 3D?

Na to pytanie odpowiedź znalazł Lelio Leoncini, chirurg specjalizujący się właśnie w leczeniu skoliozy. Przez wiele lat swojej kariery szukał on idealnego sposobu, który pozwoliłby na odpowiednie (i co ważne – bezinwazyjne) dopasowanie gorsetu korekcyjnego. Rozwiązanie znalazł w technologii 3D.

Zobacz również: Plastik zamiast gipsu? Czyli, jak 3D leczy złamania

gorset 3D leczy skoliozę

Zwykłe gorsety (kombinezony) to nie to samo

Stosowanie zwykłych gorsetów wiążę się, w mniejszym lub większym stopniu, z brakiem precyzji. Leoncini, nigdy nie mógł w 100 procentach dopasować kombinezonu do sylwetki swoich pacjentów. Ograniczały go przestarzała technologia i źle dobrane materiały. Dopiero dzięki 3D mógł wykorzystać pełnię swoich możliwości.

Jak to działa?

Odkąd w procesie leczenia swój udział ma technologia 3D, cały proces jest znacznie łatwiejszy. Na początek chirurg zbiera dane na temat wymiarów pacjenta (za pomocą skanera 3D). Następnie uzyskane dane przenosi do komputera, gdzie na podstawie uzyskanych informacji projektowany jest idealny gorset – w pełni odpowiadający wymaganiom i wymiarom pacjenta. Na końcu gotowy projekt drukowany jest za pomocą drukarki DeltaWASP 40 70.

3D leczy skoliozę. Zobacz jak 23D leczy skoliozę. Zobacz jak 1

Jakie korzyści?

Poza oczywistym benefitem, jakim niewątpliwie jest dokładność wykonania i dopasowania do pacjenta, gorsety drukowane w 3D to również oszczędność czasu oraz pieniędzy. Cały proces wykonania zajmuje około 30 minut. Natomiast stare gorsety można w każdej chwili poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie, podczas leczenia innego pacjenta.

Źródło: https://3dprintnerd.com/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Gorset wydrukowany w 3D pomaga leczyć skoliozę

Komentowanie jest wyłączone.