Open Heritage Project w ramach Google Arts and Culture pozwala na odtworzenie historycznych artefaktów, korzystając z wielomateriałowej drukarki 3D, Stratasys J750. Dzięki technologii druku 3D, pozostałości te można skuteczniej chronić, jednocześnie udostępniając pliki do pobrania na całym świecie.
Program Google Arts and Culture wykorzystuje system druku pełnokolorowego 3D Stratasys J750 w celu rekonstrukcji wielu zabytków za pośrednictwem projektu Open Heritage Project. Celem wdrożenia technologii druku 3D jest umożliwienie historykom ponownego tworzenia artefaktów w sposób cyfrowy i fizyczny, podnosząc świadomość i dostępność artykułów historycznych. Pozwala również na skuteczniejsze przechowywanie i udostępnianie plików do pobrania na cały Świat.
Zobacz także: Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?
„Dzięki nowej fali materiałów do druku 3D, jesteśmy w stanie zapewnić lepsze kolory, wyższą jakość wykończenia i bardziej wytrzymałe właściwości mechaniczne, zbliżając się do realistycznych prototypów i produktów końcowych, bezpośrednio z maszyny.”
Zobacz także: Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM
Jedną z głównych inicjatyw Google Arts and Culture jest przywrócenie rzadkich gipsowych odlewów, odkrytych początkowo przez A. P. Maudslay w Gwatemali w XIX wieku. Te relikty znajdowały się w magazynach British Museum przez ponad 100 lat. Dzięki połączeniu technologii skanowania 3D z drukiem 3D Stratasys J750, każdy artefakt mógł zostać fizycznie zrekonstruowany w szczegółach.
„Kiedy rozmawiamy z konserwatorami zabytków, historykami i kuratorami muzeów – wszyscy są absolutnie zdumieni zdolnością fabrykowania tych rzeczy z tak dużą wiernością, dzięki technologii druku 3D” – stwierdził Bryan Allen, Design Technologist w firmie Google.”
Pełną prezentację projektu Google Arts and Culture Open Heritage można obejrzeć tutaj.
Źródło: www.tctmagazine.com