Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej

Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej

Sektor motoryzacyjny jest jednym z największych beneficjentów ciągłego rozwoju i doskonalenia systemów drukowania 3D w ostatnich latach. Wielu głównych producentów samochodów stosuje obecnie technologię FDM jako standard do szybkiego prototypowania wszelkiego rodzaju części, od elementów wewnętrznych po kluczowe komponenty silnika, a bardziej zaawansowane techniki, takie jak drukowanie 3D SLS, są coraz częściej wdrażane zarówno do koncepcji jak i końcowej fazy produkcji.

Jedną z najnowszych ofert Mini jest koncepcja Mini John Cooper Works, stylowa, inspirowana sportami wyścigowymi, iteracja klasycznego designu. Wiele elementów uderzającej, zaktualizowanej estetyki tego samochodu zostało włączonych, a nawet zainspirowanych, dzięki dostępności technologii druku 3D.

„Możemy robić rzeczy teraz jako projektanci, których nie mogliśmy zrobić przed powstaniem druku 3D” – powiedział Heilmer na konferencji. (…) Cały panel drzwiowy jest jednoczęściowy, a gdy jest wytwarzany przez drukarkę 3D, jest znacznie lżejszy. Możemy jednak zmienić wygląd i styl w dowolnym momencie, nawet po rozpoczęciu produkcji, bez konieczności tworzenia nowych narzędzi do jej wykonania. Zanim to nastąpi, upłynie ponad rok.”

Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej automotive Druk 3D w przemyśle Mini Cooper Mini John Cooper Works

Jedną z kluczowych zalet wdrożenia tej technologii jest to, że bezpośrednia produkcja z modelu cyfrowego umożliwia uzyskanie znacznie wyższych stopni precyzji i złożoności pod względem geometrii niż było to dotychczas możliwe. Ma to ogromne zalety pod względem funkcjonalności, ponieważ inżynierowie mogą tworzyć najbardziej efektywne struktury w celu optymalizacji wydajności lub wygody.

Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej automotive Druk 3D w przemyśle Mini Cooper Mini John Cooper Works produkcja samochodów samochód samochody 3

Inne główne ograniczenia, które technologia druku 3D może wyeliminować, to te, które stawia się na swobodę projektowania dzięki zdolności produkcyjnej. W przeszłości przy projektowaniu komponentu projektant musiałby brać pod uwagę nie tylko geometrie i materiały, ale także konkretne dostępne metody narzędziowe. Jakie narzędzia zostały użyte do wykonania części, miałyby poważny wpływ na jej jakość, a nawet wpłynęłyby na możliwość jej wykonania, co często powstrzymywało projektantów. Dzięki drukowaniu 3D można zrealizować niemal wszystko, co można zaprojektować, a zakres właściwości materiału nadal się powiększa.

Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej automotive Druk 3D w przemyśle Mini Cooper Mini John Cooper Works produkcja samochodów samochód samochody 2

Poza nowym potencjałem dla projektantów i inżynierów, drukowanie 3D w technologii open source zmieni również sposób, w jaki poszczególni właściciele samochodów odnoszą się do swojego samochodu. Technologia pozwala na wysoki poziom personalizacji, umożliwiając użytkownikom bezpośredni udział w procesie projektowania. W Koncepcji Mini John Cooper Works boczne okienko ochronne (elementy wokół świateł sygnalizacyjnych na przednich błotnikach) można dostosować za pomocą wzorów, kolorów i innych konfiguracji w zależności od preferencji właściciela.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.