German RepRap zaprezentował L280, pierwszą drukarkę 3D w technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM)

German RepRap zaprezentował L280, pierwszą drukarkę 3D w technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM)

Firma German RepRap zaprezentowała swoją pierwszą drukarkę 3D w technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM), L280.

Od 2015 roku German RepRap kładzie nacisk na rozwój i dystrybucję coraz większej liczby obiektów badawczych na całym świecie, przyciągając uwagę wielu inwestorów. Największą innowacją firmy jest jednak wprowadzenie w 2016 roku przełomowej technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM). Oparty na prototypie opracowanym przez angielskiego naukowca Adriana Bowyera proces drukowania 3D, umożliwia drukowanie 3D materiałów ciekłych lub o wysokiej lepkości, takich jak płynna guma silikonowa (LSR), pozwalając na tworzenie skomplikowanych części, których nie można byłoby uzyskać dzięki tradycyjnemu formowaniu wtryskowemu.

Zobacz także: Pierwszy na świecie, drukowany 3D most zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie

German RepRap zaprezentował L280, pierwszą drukarkę 3D Liquid Additive Manufacturing (LAM) 2

Zobacz także: Verbatim wprowadza na rynek przyjazny dla środowiska filament DURABIO

„LAM jest bardzo interesującym procesem drukowania 3D, ponieważ pracuje z materiałem, który jest w postaci płynnej, wulkanizowanej pod wpływem ciepła do jego ostatecznej postaci, w przeciwieństwie do technologii FFF – polegającej na topieniu materiału i ponownym krzepnięciu. W ten sposób można wytwarzać przedmioty o takich samych właściwościach, jak części formowane wtryskowo – jest to wyraźna zaleta, ponieważ spostrzeżenia z prototypu drukowanego 3D można przenieść bezpośrednio na części seryjne, formowane wtryskowo.”

German RepRap zaprezentował L280, pierwszą drukarkę 3D Liquid Additive Manufacturing (LAM) 3

Dzięki technologii LAM można nawet wpływać na kierunek nakładania i tym samym na wulkanizację na poziomie makro cząsteczkowym. W rezultacie części mogą być mocniejsze niż te wytwarzane przy wtryskiwaniu. L280 oferuje pole druku o wymiarach 280 x 280 x 200 milimetrów (X x Y x Z) i grubość warstwy od 0,22 do 0,9 mm. Wykorzystuje dysze 0,23, 0,4 i 0,8 mm, umożliwiając drukowanie bardzo dokładnych, trwałych obiektów oraz tych mniej szczegółowych, ale znacznie szybszych w drukowaniu. L280 ma także podgrzewany stół, który zwiększa przyczepność drukowanych części. Drukarka ma wyświetlacz dotykowy i może drukować z pamięci USB lub z sieci. L280 zawiera również technologię bezpieczeństwa, która monitoruje proces utwardzania i natychmiast zatrzymuje proces w przypadku nieprawidłowości. Specjalny system oświetlenia dostarcza informacji o stanie drukowania.

 

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.