Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D

Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D

Genecis, studencki startup założony przez inżynierów i absolwentów University of Toronto Scarborough (UTSC), wykorzystuje mikroorganizmy, inżynierię mikrobiologiczną i uczenie maszynowe do przekształcania odpadów żywnościowych  w biodegradowalne tworzywa sztuczne (PHA). Można je wykorzystać np. do tworzenia zabawek, elastycznych opakowań a nawet filamentu do drukarek 3D.

Genecis wykorzystuje trzyetapowy proces wytwarzania swoich PHA. Po pierwsze, używają mieszaniny bakterii beztlenowych (bez tlenu), które rozkładają odpady żywnościowe na lotne kwasy tłuszczowe, podobnie jak rozkłada się żywność w naszych żołądkach. Następnie, kwasy tłuszczowe dodaje się do mieszanej kultury bakterii tlenowych (z tlenem), które są specjalnie wybrane do wytwarzania PHA w ich komórkach. Wreszcie, używają procesu ekstrakcji, aby przełamać komórki, zebrać i oczyścić plastik. Cały proces zajmuje mniej niż siedem dni, zanim odpady żywnościowe zostaną oczyszczone, podczas gdy podobny proces produkcji biogazu zajmuje średnio 21 dni.

Zobacz także: Prusa Research z własną marką filamentu zwanego Prusament

Zobacz także: Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1

PHA lub polihydroksyalkaniany są rodzajem wysokiej jakości biodegradowalnego polimeru wytwarzanego przez bakterie, które mają wiele zalet w porównaniu z innymi formami bio-tworzyw sztucznych. Mogą być termoplastyczne, co oznacza, że ​​można je łatwo formować i przerabiać na różne produkty. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych form bio-tworzyw sztucznych, nie zrujnują procesu recyklingu. Można je wykorzystać np. do tworzenia zabawek, elastycznych opakowań a nawet filamentu do drukarek 3D.

Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D 1 Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D 2

„Każdego roku na całym świecie marnuje się żywność o wartości 1 biliona dolarów. Możemy zrobić coś, aby przekształcić ją w coś o wyższej wartości”- powiedziała Luna Yu, założycielka i dyrektor generalny Genecis.

Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D

PHA ulegają degradacji w ciągu jednego roku w środowisku lądowym i poniżej 10 lat w środowisku morskim. Tymczasem syntetyczne tworzywa sztuczne mogą przetrwać setki lat, zanim ulegną degradacji w podobnych środowiskach.

Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D 3

W niecałe dwa lata działalności Genecis wygrał ponad 330 000 $ w nagrodach z konkursów dla start  -up’ów. Firma ta pożytkuje nagrody pieniężne do budowania prototypów automatów do zbierania i przetwarzania materiałów organicznych na miejscu. Jeden z członków zespołu, Yu  powiedział, że jedna maszyna będzie w stanie zrównoważyć 243 ton emisji dwutlenku węgla rocznie.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.