Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

Rodzina we Francji stała się pierwszą na świecie, która wprowadziła się do domu wydrukowanego 3D. Projekt budowy pierwszego domu 3D, zwanego Yhnova, rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku w Nantes.

Projekt domu drukowanego 3D, nazywany Yhnova, jest owocem współpracy między Uniwersytetem w Nantes, miastem, Bouygues Construction, Lafarge Holcim, organizacją Nantes Métropole Habitat oraz architektami i urbanistami TICA. Strony wspólnie zaprojektowały, opracowały i wydrukowały w 3D dom o powierzchni 95m (1022ft).

Zobacz także: Ten dom kosztuje 10 000 USD, powstał w mniej niż 24h i jest z drukarki 3D

Zobacz także: W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

Dom z czterema sypialniami został zbudowany przy użyciu opatentowanej metody drukowania 3D o nazwie BatiPrint3D, opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Nantes. W procesie produkcji wykorzystuje się sterowane laserowo, czterometrowe ramię robota do osadzania warstw różnych materiałów budowlanych we wcześniej ustalonym kształcie.

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D 4

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

Drukarka działa poprzez drukowanie warstwami od podłogi w górę. W przeciwieństwie do innych procesów druku 3D, które nanoszą wyłącznie mieszanki betonowe do budowy ścian, robotyczna drukarka BatiPrint3D wytłacza trzy rodzaje warstw: jedną warstwę szalunku z materiału piankowego, warstwę izolacyjną i warstwę strukturalną, wykonaną ze specjalnej mieszaniny betonowej. Tworzy to grubą, izolowaną, w pełni trwałą ścianę.

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D 1

W domu znajdują się cztery sypialnie z dużą centralną przestrzenią, mogące pomieścić pięcioosobową rodzinę. Wydrukowanie domu 3D zajęło ok. 54 godzin. Kolejne cztery miesiące zajęły prace wykonawców, którzy dodali m.in. takie elementy, jak okna, drzwi i dach. Koszt wyniósł ok. 1, 76,000 £, co jest uważane za ok. 20% tańsze niż przy użyciu konwencjonalnych technik konstrukcyjnych. Zespół odpowiedzialny za wydruk domu 3D wierzy, że w przyszłości będzie w stanie wydrukować ten sam dom w ciągu zaledwie 33 godzin.

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D 2

Dom zamieszkują teraz Nordine Ramdani, Nouria Ramdani i ich troje dzieci. Nordine komentuje projekt, mówiąc: „To wielki zaszczyt być częścią tego projektu. Mieszkaliśmy w bloku z lat 60′, więc jest to dla nas wielka zmiana. To naprawdę coś niesamowitego, móc mieszkać w miejscu, w którym jest ogród i dom wolnostojący.”

Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D 3

Jako „eksperymentalny” dom, Yhnova zostanie wyposażona w szereg czujników i systemów monitorowania, aby śledzić jakość powietrza, wilgotność, temperaturę  a także sposób, w jaki utrzymywane są drukowane materiały 3D. Te czujniki „inteligentnego domu” prawdopodobnie pozwolą mieszkańcom ograniczyć wydatki na energię. Dom został również zaprojektowany dla osób niepełnosprawnych z dostępem dla wózków inwalidzkich i możliwością kontrolowania niektórych parametrów z poziomu smartfona.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

Komentowanie jest wyłączone.