Rodzina we Francji stała się pierwszą na świecie, która wprowadziła się do domu wydrukowanego 3D. Projekt budowy pierwszego domu 3D, zwanego Yhnova, rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku w Nantes.
Projekt domu drukowanego 3D, nazywany Yhnova, jest owocem współpracy między Uniwersytetem w Nantes, miastem, Bouygues Construction, Lafarge Holcim, organizacją Nantes Métropole Habitat oraz architektami i urbanistami TICA. Strony wspólnie zaprojektowały, opracowały i wydrukowały w 3D dom o powierzchni 95m (1022ft).
Zobacz także: Ten dom kosztuje 10 000 USD, powstał w mniej niż 24h i jest z drukarki 3D
Zobacz także: W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D
Dom z czterema sypialniami został zbudowany przy użyciu opatentowanej metody drukowania 3D o nazwie BatiPrint3D, opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Nantes. W procesie produkcji wykorzystuje się sterowane laserowo, czterometrowe ramię robota do osadzania warstw różnych materiałów budowlanych we wcześniej ustalonym kształcie.
Drukarka działa poprzez drukowanie warstwami od podłogi w górę. W przeciwieństwie do innych procesów druku 3D, które nanoszą wyłącznie mieszanki betonowe do budowy ścian, robotyczna drukarka BatiPrint3D wytłacza trzy rodzaje warstw: jedną warstwę szalunku z materiału piankowego, warstwę izolacyjną i warstwę strukturalną, wykonaną ze specjalnej mieszaniny betonowej. Tworzy to grubą, izolowaną, w pełni trwałą ścianę.
W domu znajdują się cztery sypialnie z dużą centralną przestrzenią, mogące pomieścić pięcioosobową rodzinę. Wydrukowanie domu 3D zajęło ok. 54 godzin. Kolejne cztery miesiące zajęły prace wykonawców, którzy dodali m.in. takie elementy, jak okna, drzwi i dach. Koszt wyniósł ok. 1, 76,000 £, co jest uważane za ok. 20% tańsze niż przy użyciu konwencjonalnych technik konstrukcyjnych. Zespół odpowiedzialny za wydruk domu 3D wierzy, że w przyszłości będzie w stanie wydrukować ten sam dom w ciągu zaledwie 33 godzin.
Dom zamieszkują teraz Nordine Ramdani, Nouria Ramdani i ich troje dzieci. Nordine komentuje projekt, mówiąc: „To wielki zaszczyt być częścią tego projektu. Mieszkaliśmy w bloku z lat 60′, więc jest to dla nas wielka zmiana. To naprawdę coś niesamowitego, móc mieszkać w miejscu, w którym jest ogród i dom wolnostojący.”
Jako „eksperymentalny” dom, Yhnova zostanie wyposażona w szereg czujników i systemów monitorowania, aby śledzić jakość powietrza, wilgotność, temperaturę a także sposób, w jaki utrzymywane są drukowane materiały 3D. Te czujniki „inteligentnego domu” prawdopodobnie pozwolą mieszkańcom ograniczyć wydatki na energię. Dom został również zaprojektowany dla osób niepełnosprawnych z dostępem dla wózków inwalidzkich i możliwością kontrolowania niektórych parametrów z poziomu smartfona.
Źródło: 3ders.org
One thought on “Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D”