Ford rozpoczyna przygodę z technologią CLIP 3D

Ford rozpoczyna przygodę z technologią CLIP 3D

Nie dalej niż przed kilkoma miesiącami donosiłam wam o CLIP – technologii autorstwa firmy Carbon 3D, dzięki której ultra szybkie drukowanie miało stać się faktem. Dzisiaj temat powraca za sprawą Forda.

Ford, koncern samochodowy, który swoim modelem T zapoczątkował w 1908 roku erę masowej motoryzacji, znowu podejmuje się pionierskich działań. Pod koniec czerwca przedstawiciele amerykańskiego oddziału firmy ogłosili, że zamierzają wykorzystywać CLIP w produkcji swoich pojazdów.

O CLIP poczytacie sobie tutaj. W skrócie, jest to rewolucyjna technologia oparta na kształtowaniu obiektów z płynnej żywicy, zdolna do drukowania obiektów w czasie od 25 do 100 razy szybszym niż robią to powszechnie stosowane metody.

CLIP czyli szybki wydruk projektu Carbon 3D
Na czym polega zatem pomysł Forda? Koncern, który uruchomił niedawno program badawczy poświęcony obecności druku 3D w sektorze motoryzacyjnym, zwrócił uwagę na ogromny potencjał CLIP. Szybkość tej technologii może znacząco przyspieszyć prace nad nowymi modelami.

Jeśli zastosowanie CLIP w produkcji naszych samochodów się powiedzie, zaoszczędzimy miliony – mówi Ellen Lee z Forda.

Część dla Forda powstała przy użyciu technologii 3D
Aktualnie Ford testuje technologię CLIP w produkcji przepustów kablowych (dławików), które mają zostać wykorzystane w nowym, napędzanym elektrycznie Focusie. Jak dotychczas czas wytwarzania tego elementu udało się skrócić aż o 2/3. Ciągle trwają prace nad zastosowaniem ultra szybkiego druku m.in. w produkcji zderzaków.

Kilka prototypów wydrukwanych dzięki drukarkom Carbon 3D
Źródło: www.3dnatives.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Ford rozpoczyna przygodę z technologią CLIP 3D

Komentowanie jest wyłączone.