Druk 3D w metalu bardzo łatwo może stać się tzw. metodą „go-to” do produkcji na całym świecie. Firma Desktop Metal własnie opracowała nową, metalową drukarkę 3D, która jest szybsza, bezpieczniejsza i tańsza niż obecnie istniejące na rynku.
Przedstawiciele firmy twierdzą, że może drukować metale do 100 razy szybciej niż konwencjonalne techniki produkcji z materiałami, które kosztują 20 razy mniej niż istniejące technologie laserowe na rynku. Twierdzą również, że mogą przynieść koszty do 10 razy niższe niż zwykle.
Druk 3D jest od lat gorącym tematem, jednak firma z Massachusetts prezentuje coś zupełnie nowego – coś zdolnego do zrewolucjonizowania przemysłu wytwórczego. Ze względu na szybkość i wydajność nowej technologii, jest ona nawet lepsza niż drukarka laserowa NASA i Boeing’a o niskiej temperaturze, a także bije na głowę drukarki 3D do mniejszych biur projektowych. Ma możliwość korzystania z różnorodnych opcji metalowych – w zasadzie wszystkiego, czego można użyć w systemie formowania wtryskowego. Ta cecha zdecydowanie wyróżnia ją pośród konkurencji.
Według portalu New Atlas drukarka drukuje części na warstwach metalowych. Następnie części wchodzą do czegoś w rodzaju wiążącej kąpieli” która oddziela znaczną część polimeru wiążącego”. Części następnie trafiają do pieca do spiekania. Gdy produkt jest podgrzewany do temperatury poniżej temperatury topnienia, spoiwo wiąże się i wyprodukowany jest bardzo gęsty, spiekany metal. System automatycznie zarządza czasem i temperaturą, w zależności od konstrukcji i zastosowanych metali. Sekcje wspierające (support) można usunąć narzędziem po zakończeniu procesu.
Drukarka 3D z metalu jest 10 razy tańsza niż równorzędne systemy laserowe i wydaje się być bezpieczniejszą alternatywą. Ponieważ do jej obsługi nie wykorzystuje się metalowych proszków, nie mamy do czynienia z niebezpiecznymi laserami. Można ją zatem bezpiecznie zainstalować w domu lub biurze. Ponadto – jak głoszą jej twórcy- nie jest zbyt wymagająca w obsłudze technicznej i nie wymaga specjalnych urządzeń pomocniczych ani personelu. W sumie cały zintegrowany system i oprogramowanie kosztują około 120 000 USD. I choć cena ta może wydawać się astronomiczną, to równoważny system laserowy kosztuje już ponad milion dolarów bez uwzględnienia kosztów obsługi i materiałów.
Chociaż firma Desktop Metal dopiero wchodzi na rynek, wiele osób przewiduje jej sukces i wróży rewolucję drukowania 3D w metalu. Ostateczny efekt pracy z pewnością zostanie zweryfikowany w najbliższej przyszłości.
Autor: Milena Piskorz