Firefox wypuszcza nową wersję przeglądarki dla wirtualnej rzeczywistości. Poznajcie Firefox Reality!

Firefox wypuszcza nową wersję przeglądarki dla wirtualnej rzeczywistości. Poznajcie Firefox Reality!

Mozilla ogłosiła właśnie nową wersję przeglądarki Firefox, która będzie dedykowana wirtualnej rzeczywistości. Wieloplatformowa przeglądarka o nazwie Firefox Reality ma być rozwijana w ramach otwartego oprogramowania.

Mozilla opisuje Firefox Reality jako wieloplatformową, otwartą wersję i przyjazną dla prywatności przeglądarkę, której interfejs będzie specjalizował się w zestawach słuchawkowych. Można zobaczyć wczesną wersję demonstracyjną działającą na HTC Vive Focus, ale nie jest ona dostępna publicznie, a Mozilla nie określiła jeszcze, które zestawy słuchawkowe ją obsługują.

Demo Firefox Reality pokazuje, że ​​wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej przeglądarki, choć jest uproszczona. Na filmie widać, jak ktoś porusza się po stronach i płynnie przewija za pomocą prostego kontrolera VR, ale wydaje się, że ma mały problem z trafieniem na małe przyciski za pomocą wskaźnika. Wizja Mozilli jest dość szeroka i potencjalnie ambitna:

Mieszana rzeczywistość to dziki zachód. Jak piszesz? Jak wyrażasz emocje? Jak oceniasz miliardy istniejących stron internetowych 2D, a także nową zawartość 3D? Jak się komunikujesz? Kto mapuje świat i kto kontroluje to, co widzisz? Czy możemy wykorzystać naszą pracę z rozpoznawaniem głosu i podłączonymi urządzeniami, aby uzyskać lepsze wrażenia z przeglądania Internetu? Uwielbiamy radzić sobie z tymi pytaniami. Wszystko znowu jest nowe, a my nieustannie budujemy i eksperymentujemy, aby znaleźć właściwe odpowiedzi.

Producenci zestawów słuchawkowych opracowali już przeglądarki dla poszczególnych platform. Oculus wypuścił jeden dla Gear VR, Google ma eksperymentalną wersję Chrome dla Daydream, a Microsoft umieścił swoją przeglądarkę Edge w przestrzeni Windows Mixed Reality. (Są to praktycznie przeglądarki wirtualnej rzeczywistości, ale można je łatwo przetłumaczyć na zestawy słuchawkowe rozszerzonej rzeczywistości, a Windows Mixed Reality obejmuje również urządzenia takie jak HoloLens.) Możesz także uzyskać dostęp do tradycyjnych przeglądarek za pomocą aplikacji komputerowych VR.

Firefox wypuścił nową wersję przeglądarki dla wirtualnej rzeczywistości. Poznajcie Firefox Reality. AR Firefox Firefox Reality Mixed Reality VR wirtualna rzeczywistość 1

 

Mozilla chce, aby ludzie korzystali z Firefox Reality z tych samych powodów, dla których używają Firefoksa na komputerze. Nie jest ona związana z żadną marką zestawu słuchawkowego i nie jest obsługiwana przez firmę znaną z gromadzenia danych użytkowników, takich jak Google czy Facebook. Rzeczywistość Firefoksa ma również odzwierciedlać postępy osiągane przez Firefoksa dzięki szybkiej przeglądarce Quantum. Firefox mówi konkretnie o wspieraniu samodzielnych zestawów słuchawkowych, które wciąż są dość rzadkie. Nie ma jednak jasnego powodu, dla którego nie byłby on w stanie obsługiwać również innych urządzeń VR.

Przeglądarki VR są zwykle traktowane jako portale dla stron internetowych 2D. Mogą również uruchamiać pełne doświadczenie VR lub filmy 360 stopni, które są hostowane online. Dzięki Firefox Reality, Mozilla daje VR wotum zaufania i potencjalnie przynosi pewną otwartość na szereg relatywnie odgrodzonych i specyficznych dla urządzenia platform VR.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: The Verge; HTC Vive

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.