Filament nylon

Filament nylon

Nylon – jest to przezroczysty materiał wyróżniający się wyjątkową trwałością, wytrzymałością na zniszczenia, a do tego nie jest kruchy. Stosowany jest w technologii FDM/FFF druku 3D. Najczęściej filament ten składa się z domieszki nylonu i różnych dodatków, które przystosowują go do pracy na drukarkach 3D. Jest bardzo tanim i łatwo dostępnym surowcem. Podczas druku doskonale klei się sam do siebie, natomiast trudno jest złączyć go z innymi materiałami. Przed użyciem konieczne jest suszenie nylonu, ponieważ łatwo pochłania wilgoć z powietrza. Aby go upłynnić, trzeba podgrzać go do temperatury ok. 218°C, natomiast zalecana temperatura druku to ok. 245°C. Choć nylon naturalnie jest przezroczysty, na rynku występuje w kilku kolorach, np. w białym lub czarnym.

Nylon znajduje zastosowanie do produkcji elementów wymagających bardzo dużej twardości i wytrzymałości na ścieranie, a zarazem pewnej elastyczności oraz odporności na pękanie. Ponadto szeroko stosowany jest do tworzenia precyzyjnych części, narażonych na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi. Najczęściej wytwarza się z niego zatrzaski, zębatki, rury, węże oraz przewody paliwowe i pneumatyczne hamulce.

Najbardziej znany producent nylonu, Taulman 3D, oferuje filament pod nazwami: Nylon 618, Nylon 645 oraz Bridge Nylon.Portal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości