We współczesnej architekturze tendencje dążą do stworzenia optycznie jak najlżejszych i możliwie najbardziej transparentnych budynków. Wyznacznikami nowoczesnej architektury stały się szkło, beton i stal. Ten powszechny trend powoli jest zastępowany innymi, rozwijającymi się technologiami. Fasada Europe Building prosto z drukarki 3D to nowość, zaprojektowana na potrzebę holenderskiej prezydentury Unii Europejskiej 2016. Od stycznia możemy oglądać ten niebanalny pomysł architektów.
Fasadę Europe Building w Amsterdamie zaprojektowano z okazji półrocznego przewodnictwa Holandii w Unii Europejskiej. Jako miejsce spotkań polityków pełni prestiżowe funkcje, a jednocześnie ma odzwierciedlać postępowość i innowacyjność krajów członkowskich UE. Nowoczesny wygląd zapewnił mu druk 3D i fantazja projektujących go architektów z pracowni DUS Architects.
Zobacz również: Dubaj: powstaje pierwszy biurowiec w 3D
Inspiracją twórców były jachty budowane niegdyś w okolicy. Odgięte elementy fasady przypominają żagle. W ich wnękach zaprojektowano ławki, które swoim kolorem odcinają się od lekkich w odbiorze zadaszeń. Tym samym każda osoba mijająca budynek może usiąść na trójwymiarowej ławce i stać się je,go częścią.
Fasada Europe Building została wydrukowana drukarką 3D „life-size printer”, za pomocą której mogą powstać elementy o wielkości nawet 2 x 2 x 3,5 m. Zamiłowanie holendrów do dbania o środowisko ujawnia się w użytych materiałach. Do druku wykorzystano biodegradowalny plastik stworzony specjalnie do tego projektu. Po upływie kadencji, kiedy budynek zostanie rozebrany, jego elementy rozłożą się, co sprawia, że mamy do czynienia z ekologicznym przedsięwzięciem.
W pracach brało udział wiele dużych firm m.in: Henkel, Philips, Heijmans, TenTech, Actual.
Zobacz również: Dubaj + druk 3D = ambitna wizja ratowania świata
Po zmroku fasada zachwyca z jeszcze większą siłą, dzięki oświetleniu zaprojektowanemu przez firmę Philips. Powoli pulsujące światło, rozproszone przez płócienne ekrany, włącza się i wyłącza co 2 minuty. Subtelność zastosowanych rozwiązań tworzy niepowtarzalny klimat i oddziałuje na otoczenie w bardzo pozytywny sposób.
Fasadę Europe Building wykonaną przez DUS Architects możemy uznać niemalże za rzeźbę, która z jednej strony intryguje nas swoją formą, zaś z drugiej zaskakuje technologicznymi rozwiązaniami. Kończąc falę zachwytów, wykorzystanie druku 3D w takiej formie, absolutnie zaliczamy do udanych.
One thought on “Fasada Europe Building w Holandii –prestiżowy i biodegradowalny wydruk 3D”