Facebook banuje strony udostępniające pliki do broni drukowanej 3D

Facebook banuje strony udostępniające pliki do broni drukowanej 3D

Rzecznik prasowy portalu Facebook ogłosił w ubiegły czwartek, że firma zaczęła intensywnie banować rozmaite strony w sieci społecznościowej, które mają na celu udostępnianie plików do stworzenia własnej broni na drukarce 3D.

Decyzja firmy została podjęta, gdy sędzia okręgowy USA Robert Lasnik wydał tymczasowy nakaz sądowy, który ma uniemożliwić udostępnianie projektów pistoletów i ich drukowania 3D. Jest to z kolei efekt niedawnej decyzji administracji prezydenta Donalda J. Trumpa, która zezwoliła twórcy broni z drukarki 3D, Cody’emu Wilsonowi na publikowanie swoich plików. Aż osiem stanów złożyło pozew, kwestionując tę decyzję.

Zobacz także: Urządzenie oparte na sztucznej inteligencji może identyfikować obiekty z prędkością światła

Facebook banuje strony udostępniające pliki do broni drukowanej 3D

„Udostępnianie instrukcji dotyczących drukowania broni palnej przy użyciu drukarek 3D jest niedozwolone zgodnie z naszymi Standardami społeczności. Zgodnie z naszymi zasadami, usuwamy te treści z Facebooka „- powiedział gigant mediów społecznościowych.

Zobacz także: Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów

Strony takie jak CodeIsFreeSpeech.com zachowały cyfrowe plany potrzebne do drukowania części 3D do broni, w tym karabinu AR-15, pistoletu Beretta i Defense Distributed’s Liberator. Facebook po cichu zaczął blokować także i te linki, które prowadzą do wspomnianej strony. W zeszłym tygodniu niektórzy użytkownicy Facebooka zaczęli otrzymywać komunikaty o błędach podczas próby udostępnienia linków CodeIsFreeSpeech.com.

Facebook banuje strony udostępniające pliki do broni drukowanej 3D 1

Standardy społeczności Facebooka zakazują „kupowania, sprzedawania, wręczania, wymiany i przekazywania broni palnej, w tym broni palnej lub amunicji, między osobami prywatnymi”.

Według rzecznika Facebooka, firma pracuje nad zwiększeniem polityki anty-3D drukowanej broni i wkrótce udostępni zaktualizowaną politykę związaną z towarami objętymi ograniczeniem.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.