eSoluble – rozpuszczalne w wodzie PVA nowej generacji

eSoluble – rozpuszczalne w wodzie PVA nowej generacji

Czasami drukowanie 3D skomplikowanych form nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby uzyskać pożądany, jakościowy wydruk, niezbędne jest wsparcie konstrukcji. Niestety jej usuwanie bywa trudne, czasochłonne i nierzadko kończy się uszkodzeniem wydruku – z czym pewnie choć raz spotkali się drukarze, korzystający z technologii FDM. Z pomocą przychodzi jednak firma eSun ze swoim rozpuszczalnym w wodzie, materiałem PVA o nazwie eSoluble.

Podczas drukowania 3D, materiał eSoluble składa obietnicę niezawodnego wsparcia projektów o złożonych kształtach. Po wydrukowaniu i zanurzeniu w wodzie o temperaturze pokojowej, forma rozpuści się całkowicie w ciągu kilku godzin.

Zobacz także: Drukowanie 3D przy użyciu cukru może zrewolucjonizować świat medycyny

eSoluble, rozpuszczalny w wodzie materiał nowej generacji

Zobacz także: Żywica ceramiczna Formlabs dostępna w Europie i Ameryce Północnej

eSun chwali się, że ich nowy produkt eSoluble ma cztery zalety w porównaniu ze standardowym materiałem PVA, który poprawi jakość wydruków i łatwość modelowania:

Zaleta 1: Rozpuszcza się dwa razy szybciej niż PVA.

Zaleta 2: pochłania mniej wilgoci i zapewnia stabilność wydruku.

Zaleta 3: Nadaje się do wielu materiałów (np. PLA / PLA +, ABS / ABS +, Nylon itp.).

Zaleta 4: Jest to materiał przyjazny dla środowiska.

eSoluble, rozpuszczalny w wodzie materiał nowej generacji 1eSoluble, rozpuszczalny w wodzie materiał nowej generacji 2

Według producenta, eSoluble może obniżyć koszty związane z produkcją prototypów i skrócić czas potrzebny na produkcję. Po wydrukowaniu 3D, materiał wspierający może być łatwo usunięty i rozpuszczony w  wodzie o temperaturze pokojowej, bez konieczności używania rozpuszczalnika chemicznego – a ponadto nie pozostawia żadnych śladów na wydruku.

eSoluble, rozpuszczalny w wodzie materiał nowej generacji 3eSoluble, rozpuszczalny w wodzie materiał nowej generacji 4

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.