Elastyczne wydruki 3D? Disney pokazuje że jest to możliwe!

Elastyczne wydruki 3D? Disney pokazuje że jest to możliwe!

Disney jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie i chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Niemniej, zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że nie zajmują się tylko promocją nowych filmów czy maskotek. Ich dział badań specjalizuje się także w ciekawych aplikacjach, mogących znaleźć zastosowanie w całych świecie Disneya i nie tylko. Są również bardzo aktywni jeśli chodzi o druk 3D.  Mają już na swoim koncie m.in projekt robota z dość unikalnymi opcjami ruchu. Ich najnowsza innowacja związana z tą technologią, zmienia podejście do druku 3D na bardziej niestereotypowe. 

Naukowcy tej amerykańskiej firmy, opisali sposoby drukowania obiektów 3D w taki sposób, aby posiadały one różne stopnie elastyczności.

rabbitmodel

Ta dość intrygująca innowacja została opracowana przez specjalny zespół z zakładu badań Disneya, na czele której stał Christian Schumacher. Jak wyjaśnia w swojej pracy, koncepcja ta wyrosła z chęci zamieszczenia w drukowanych replikach, cech związanych z ich oryginałem.

creaturedisney

Badacze wykazali, że elastyczność w danym przedmiocie może się znacząco różnić. Opracowali rodzinę zgodnych mikrostruktur o różnych właściwościach elastycznych. Umożliwia to projektantom wybrać pożądane dla nich cechy, dla każdego miejsca danego przedmiotu.
W publikacji zatytułowanej „Microstructures to Control Elasticity in 3D Printing-Paper” napisali:

W naszym życiu, wiele funkcjonalnych obiektów składa się z elastycznego materiału odkształcanego i jego właściwości są ze sobą często nierozerwalne by umożliwić prawidłowe funkcjonowanie. Niestety, właściwości elastyczne nie są tak łatwe do kontrolowania, jak geometria, ponieważ technologie addytywne zwykle wykorzystują tylko jeden materiał lub bardzo mały zestaw materiałów, które często nie pasują do pożądanego elastycznie zachowania deformacji danego przedmiotu.

Wytwarzając rzecz o przestrzennie zmiennych właściwościach elastycznych,  z wnętrza obiektu wyciągają grupę mikrostruktur. Potem wykorzystując stworzony specjalnie algorytm, dla każdej komórki generują inną mikrostrukturę, aby osiągnąć odpowiednio zharmonizowaną strukturę sąsiednich komórek.

Sposób optymalizacji i działania, opisuje poniższe wideo:

Jest to niezwykle ważne osiągnięcie i może ono w rezultacie spowodować zwiększenie zdolności sprzętu poligraficznego 3D. Pewnej aktualizacji z pewnością wymagałaby zarówno aparatura jak i nasze oprogramowanie. Ale warto poczekać. Możemy sobie wyobrazić program do projektowania, który pozwoli nam określić jakie w dotyku elastyczne cechy, posiadać będzie efekt naszego przyszłego wydruku.

Źródła:
http://www.disneyresearch.com/publication/microstructures/; http://inside3dprinting.com/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.


3 thoughts on “Elastyczne wydruki 3D? Disney pokazuje że jest to możliwe!

Komentowanie jest wyłączone.